Александар Густаф Ајфел (15 декември 183227 декември 1923) бил француски инженер и градител на познатата Ајфелова кула во Париз која е висока 320 метри. Позната е и неговата конструкција на Статуата на Слободата на влезот во њујоршкото пристаниште[1],[2].

Густав Ајфел

Наводи

уреди
  1. „Gustave Eiffel“. Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 2021-02-04.
  2. history of Gustave Eiffel

Поврзано

уреди