Кејлор Навас

Кејлор Навас

Кејлор Антонио Навас Гамбоа (роден на 15 декември 1986) — костарикански фудбалер, голман на Париз Сен Жермен и костариканската репрезентација.

Кејлор Навас
Навас на пресконференција со Реал Мадрид во 2015
Лични податоци
Полно име Кејлор Антониа Навас Гамбоа
Роден на 15 декември 1986(1986-12-15)(37 г.)
Роден во Перес Зеледон,Костарика
Висина &100000000000001850000001,85 м[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ПСЖ
Број 1
Младинска кариера
1999–2005 Саприза
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2010 Саприза 60 (0)
2010–2012 Албасете 36 (0)
2011–2012Леванте (позајмица) 1 (0)
2012–2014 Леванте 46 (0)
2014– 2019 Реал Мадрид 104 (0)
2019– ПСЖ 2 (0)
Репрезентација
2003 Костарика U17 3 (0)
2008– Костарика 73 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 May 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 June 2017

По стартувањето во Саприса, поголемиот дел од кариерата го поминал во фудбалскиот клуб Леванте.

За репрезентацијата на Костарика одиграл преку 60 натпревари, учествувал на два КОНКАКАФ златен куп и на Светското првенство во 2014 година во Бразил на кое репрезентацијата на Костарика стигнала до четврт финалето.

Навас на 3 август 2014 година преминал во Реал Мадрид од Леванте за 10.000.000 € и потпишал шестогодишен договор со клубот. Навас своето деби за Реал Мадрид го имал на 23 септември 2014 година во победата од 5:1 против Елче.Откако Икер Касиљас го напуштил Реал Мадрид во јули 2015 година Навас станал прв голман во сезоната 2015-16 година.

Надворешни врски

уреди
  1. „Keylor Navas“. Real Madrid C.F. Real Madrid C.F. Посетено на 3 March 2015.