Халид бин Абдулазиз

Крал на Саудиска Арабија

Халид бин Абдулазиз ел- Сауд (арапски: خالد بن عبد العزيز آل سعود, Khālid ibn ‘Abd al ‘Azīz Āl Su‘ūd; 13 февруари 1913 – 13 јуни 1982) — крал на Саудиска Арабија од 1975 до 1982 г. и четврти владетел на земјата.[3] Периодот на неговото владеење сее одликува со стопански развој на земјата поради зголемените приходи од нафтата и значајните настани на Блискиот Исток.

Халид
King Khalid 1978-2.jpg
Крал на Саудиска Арабија
На престол 25 март 1975 – 13 јуни 1982
25 март 1975
Претходник Фејсал
Наследник Фахд
Поткрал на Хиџаз
На функцијата 1932–1934
Претходник Принц Фејсал
монарх Крал Абдулазиз
Династија Сауд
Татко Крал Абдулазиз
Мајка ел-Џаухара[1][2]
Роден(а) 13 февруари 1913
Риујад
Починал(а) 13 јуни 1982(1982-06-13) (возр. 69)
Таиф
Почивалиште 13 јуни 1982
гробишта ел-Уд, Ријад
Вероисповед ислам

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Biography“. King Khalid Exhibiton. Посетено на 5 August 2012.
  2. „Al Saud Family (Saudi Arabia)“. European Institute for Research on Euro-Arab Cooperation. Посетено на 29 April 2012.
  3. „Khalid ibn Abdulaziz Al Saud“ (6 edition). The Columbia Encyclopedia. Columbia University Press. 2013. Посетено на 7 September 2013. (бара претплата)

Надворешни врскиУреди