Македонија во 2018 година

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2018 година.

2018 г.
во
Република Македонија
  • 2019
  • 2020
  • 2021
Децении:
Поврзано:Други настани во 2018 г.
Времеслед на македонската историја

ВодачиУреди

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

августУреди

септемвриУреди

 
Транспаренти и плакати на движењето Бојкотирам кај жена-парк во Скопје, карши Собранието на Република Македонија, три дена по референдумот

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

КултураУреди

МузикаУреди

Филм и телевизијаУреди

Згради и градбиУреди

ОстанатоУреди

СпортУреди

ФудбалУреди

РакометУреди

РепрезентацијаУреди

13 јануари 2018
19:30
Македонија   25–24   Словенија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 11,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Манасков 8 (11–11) Млакар 4
  4×  Извештај 11×  4×  1× 
15 јануари 2018
20:30
Црна Гора   28–29   Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,000
Судии: Сантош, Фонсека (POR)
Чавор 6 (16–15) Кузмановски 5
  2×  1×  Report   2× 
17 јануари 2018
18:15
Германија   25–25   Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,100
Судии: Гуско, Репкин (BLR)
Вајнхолд 8 (12–11) Талески 6
  3×  Report   3× 

21 јануари 2018
20:30
Македонија   20–31   Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,796
Судии: Гуско, Репкин (BLR)
Манасков, Стоилов 4 (6–15) Гурбиндо 6
  3×  Report   3× 
23 јануари 2018
20:30
Македонија   24–25   Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,780
Судии: Зотин, Володков (RUS)
Талески 5 (13–11) Хорак 8
  3×  Report   3×  1× 
24 јануари 2018
18:15
Македонија   20–31   Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,343
Судии: Мажејка, Гателис (LTU)
Кузмановски 6 (12–12) Damgaard 11
  1×  Report   3× 

ОдбојкаУреди

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
15 август 17:45 Унгарија   2–3   Македонија 23–25 23–25 25–23 25–23 14–16 110–112 Извештај
18 август 20:30 Македонија   2–3   Украина 27–25 26–24 20–25 20–25 12–15 105–114 Извештај
22 август 20:30 Македонија   2–3   Швајцарија 25–21 21–25 23–25 25–19 12–15 106–105 Извештај
25 август 17:00 Швајцарија   2–3   Македонија 21–25 19–25 25–16 25–23 12–15 102–104 Извештај

Олимписки игриУреди

ХокејУреди

  • На 20 и 21 јануари 2018 година, Македонија одиграла два меѓународни пријателски натпревари против репрезентацијата на Босна и Херцеговина во Сараево во текот на еден викенд. Македонија победила на првиот натпревар со 8–7 а на вториот натпревар загубила со 7–6 по продолженија.

ПочинатиУреди

РодениУреди

НаводиУреди

  1. „Ципрас: Никогаш не постоела македонска нација во античко време“. Фокус. 20 јануари 2018. Посетено на 3 февруари 2018.