Прва влада на Зоран Заев

13. влада на Македонија — орган на извршната власт во Република Македонија избран по предвремените парламентарни избори од 11 декември 2016. Водачот на СДСМ Зоран Заев добил мандат за состав на владата од претседателот Ѓорге Иванов како предводник на најголемата партија од парламентарното мнозинство.[1] Собранието на Република Македонија на 31 мај 2017 со 62 гласа „за“ 44 „против“ и 5 „воздржан“ ја изгласало владата на Заев. Освен СДСМ во владата учествувале албанските партии ДУИ со шест министри и АА со двајца министри.[2] Партијата ВМРО-ДПМНЕ по 11 години на власт заминала во опозиција.[3]

Прва влада на Зоран Заев
Заев I
Flag of North Macedonia.svg
13. влада на Македонија
2017-2020
Зоран Заев на Генералното собрание на Обединетите нации
Заев во 2017
Конституирана1 јуни 2017
Распуштена3 јануари 2020
Организација
ПретседателЃорѓе Иванов (до мај 2019)
Стево Пендаровски (од мај 2019)
ПремиерЗоран Заев
Вкупно ченови25
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори2016
Претходен кабинетДимитриев
Следен кабинетСпасовски

Состав на владатаУреди

 
Фотографија на македонската влада од 2017 (прв ред од лево кон десно): Кочо Анѓушев, Хазби Лика, Радмила Шекеринска, Зоран Заев, Оливер Спасовски, Бујар Османи.

Составот на владата на Македонија од 2017 година е следен:[4]

НаводиУреди

  1. „Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада“. Вечер. 17 мај 2017. Архивирано од изворникот на 2017-05-21. Посетено на 28 мај 2017.
  2. „Македонија со нова Влада“. Вечер. 1 јуни 2017. Архивирано од изворникот на 2017-06-06. Посетено на 1 јуни 2017.
  3. „11 години владеење – што остави власта на ВМРО-ДПМНЕ“. 24 Вести. 31 мај 2017. Посетено на 31 мај 2017.
  4. „Владата на Зоран Заев влезе во Собранието“. 24 Вести. 28 мај 2017. Посетено на 28 мај 2017.

Надворешни врскиУреди