Стојанче Стоилов

Македонски ракометар

Стојанче Стоилов (р. 30 април 1987)[1]македонски поранешен ракометар и репрезентативец кој моментално работи како тренер.

Стојанче Стоилов
Лични податоци
Роден(а) 30 април 1987(1987-04-30)(37 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,92 м
Тежина 110 кг
Позиција пикер
Клупски податоци
Број 5
Сениорски клубови
2006-2011
2011-2023
Македонија РК Металург Скопје
Македонија РК Вардар
Репрезентација
  Македонија Македонија 32 (51)

Во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите, којшто Вардар го одиграл против полскиот Келце во Скопје, на 11 април 2015 година, Стојанче Стоилов бил избран за дел од најдобриот состав на колото,[2] а нешто подоцна, според гласовите на гледачите на Лигата на шампионите, бил прогласен за најдобар играч во првото коло од четвртфиналето.[3][4]

(Куп на Македонија 2019)

Достигнувања уреди

Домашни натпреварувања уреди

  Победник (6): 2007-08, 2009-10, 2012–13, 2014–15, 2015–16, 2016-17, 2017-18, 2018-19
  Победник (7): 2009, 2010, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Европски натпреварувања уреди

  Победник (2): 2016–17, 2018-19

Останати уреди

  Победник (3): 2011–12, 2013–14, 2016–17, 2017-18, 2018-19

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.
  2. Официјално мрежно место на РК „Вардар“, „Стоилов дел од најдобриот тим на четврт-финалето“ (пристапено на 15.4.2015)[мртва врска]
  3. Официјално мрежно место на РК „Вардар“, „Стоилов е најдобар играч во четврфиналето во ЛШ“(пристапено на 18.4.2015)[мртва врска]
  4. „Стоилов играч на колото во ЛШ“, Дневник, година XIX, број 5743, петок, 17 април 2015, стр. 25.