Александар Дворчанец

Александар Дворчанец познат како Сале Блузмен (Прилеп, 29 ноември 1973 - Прилеп, 10 ноември 2018) — македонски музичар - свирач на усна хармоника и вокал, член и фронтмен на култната македонска група Crossroad Blues Band.[1]

Александар Дворчанец - Сале
Сале Блузмен
Роден(а)29 ноември 1973
Прилеп, НР Македонија СР Македонија
Починал(а)10 ноември 2018
Скопје, Македонија Македонија
НационалностМакедонец
Занимањемузичар

Животопис

уреди

Дворчанец е роден во Прилеп на 29 ноември 1973 година. Во средината на 90тите години на XX век, Дворчанец стапува во контакт со гитаристот Бранко Нешкоски - Бане со кој собираат локални музичари и во стара куќа на крајот од градот започнуваат со работа. Го формираат бендот Crossroad Blues Band. Набрзо после почетокот стануваат локална атракција, поради големиот број на музичари на сцената и повеќеслојниот звук кој го произведуваат. Имаат бројни настапи во Прилеп и околните градови. На почетокот од 2000 година групата го снима својот прв сингл. По издадено 3 албума на 10 ноември 2018 година по кратко боледување и здравствени компликации, Дворчанец починал.[2]

Наводи

уреди