Талат Џафери

Министер за одбрана на Македонија

Талат Џафери (албански Talat Xhaferi; Форино, Гостиварско, 15 април 1962) — македонски политичар, поранешен министер за одбрана и актуелен претседател на Собранието на Македонија.

Талат Џафери
New VTNG adjutant general moves Macedonia partnership forward 130912-Z-DH905-009 (cropped).jpg
Претседател на Собранието на Македонија
На должноста
Стапил
27 април 2017
Претседател Ѓорѓе Иванов
Претходник Трајко Вељаноски
Министер за одбрана
На должноста
18 февруари 2013 – 19 јуни 2014
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Зоран Заев
Претходник Фатмир Бесими
Наследник Зоран Јолевски
Лични податоци
Роден(а) 15 април 1962
Форино, Гостиварско
Националност Албанец
Партија ДУИ
Вероисповед ислам
Воена служба
Прекар Командант Форина
Припадност Logo of the JNA.svg ЈНА
Logo of the Army of the Republic of Macedonia.svg АРМ
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војни Воен конфликт во Македонија, 2001

ЖивотописУреди

Талат Џафери е роден во гостиварското село Форино на 15 април 1962 година. Основно училиште завршил во соседното село Чегране, а средното го продолжил во Белград на Воената гимназија. Студирал на Воената Академија на Копнена Војска на ЈНА– Смер Пешадија во Белград и Сараево. Постдипломски студии — специализација за Командни и штабни должности на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски” во Скопје. За време на воениот конфликт во Македонија во 2001 година, Џафери бил висок офицер во АРМ и командувал со единиците во тетовската касарна. На 28 април, на денот кога е извршен масакрот кај Вејце, бил дежурен командант во касарната во Тетово.[1] Неколку дена потоа дезертирал и преминал во ОНА како „Командат Форина“.[2] Џафери на 27 април 2017 бил избран за претседател на Собранието на Македонија, што било проследено со упад во Собраниската зграда.[3] Од ВМРО-ДПМНЕ го оспориле неговиот избор како нелегитимен бидејќи според партијата, бил прекршен деловникот за работа на Собранието.[4]

ФункцииУреди

 • 2017 – сѐ уште - претседател на Собранието на Македонија
 • 2014 – 2016 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 2013 – 2014 - министер за одбрана на Македонија
 • 2011 – 2013 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 2008 – 2011 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 2004 – 2006 - заменик на министерот за одбрана на Македонија
 • 2002 – 2004 - пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
 • 1992 – 2001 - офицер во АРМ
 • 1985 – 1991 - офицер во ЈНА

НаводиУреди

 1. „Ангелов: Талат Џафери да каже зошто по масакрот кај Вејце, дезертирал од АРМ“. 2013-04-23. Посетено на 2013-07-30.
 2. „Груевски го предложи Командант Форина од УЧК за прв човек на македонската одбрана“. Кирилица. 18 февруари 2013. Посетено на 2013-02-19.
 3. „Талат Џафери избран за претседател на Собранието“. Дојче Веле. 27 април 2017. Посетено на 2 мај 2017.
 4. „СДСМ најавува нова Влада, ВМРО-ДПМНЕ го оспорува изборот на Талат Џафери“. 24 Вести. 30 април 2017. Посетено на 7 мај 2017.
Политички функции
Претходник
Фатмир Бесими
Министер за одбрана
2013–2014
Наследник
Зоран Јолевски
Претходник
Трајко Вељаноски
Претседател на Собранието на Македонија
2017-
Наследник
'