Македонија во 2020 година

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2020 година.

2020 г.
во
Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2020 г.
Времеслед на македонската историја

Државно водство уреди

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

  • 14 април – Американскиот претседател Доналд Трамп го замрзна финансирањето за Светската здравствена организација, со обвинувања за грешки во справувањето со пандемијата на коронавирус и поради наводна попустливост кон Кина.
  • 23 април – Германската канцеларка Ангела Меркел предупредува дека ова „не е крајна фаза, туку е само почеток на пандемијата на коронавирусот.
  • 23 април – Американскиот претседател Доналд Трамп сугерира дека коронавирусот може да се третира со вбризгување средства за дезинфекција или УВ-светла во човечко тело на брифинг со новинарите во Белата куќа. Владини претставници и компании за дезинфекција брзо изјавуваат дека тоа не само што е крајно опасно, туку и потенцијално смртоносно.

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Култура уреди

Музика уреди

Филм и телевизија уреди

Згради и градби уреди

Спорт уреди

Фудбал уреди

Репрезентација уреди

Вести уреди

Лиги уреди

Кошарка уреди

Вести уреди

Лига уреди

Репрезентација уреди

Ракомет уреди

Репрезентација уреди

Европско првенство уреди

Клубови уреди

Одбојка уреди

Починати уреди

  1. 1,0 1,1 „ЗАЕВ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ МУ ГО ВРАЧИ МАНДАТОТ НА СПАСОВСКИ“. Сакам да кажам. 3 јануари 2020. Посетено на 24 март 2020.
  2. „Собранието на Северна Македонија ја избра преодната Влада што ќе ја предводи Оливер Спасовски“. Влада на РМ. 3 јануари 2020. Посетено на 24 март 2020.
  3. „Хронологија на поважните настани во светот во 2020 година“. Република. 2020-12-25. Архивирано од изворникот на 2022-01-06. Посетено на 2022-01-06.
  4. „Хронологија на поважните настани во светот во 2020 година“. Република. 2020-12-25. Архивирано од изворникот на 2022-01-06. Посетено на 2022-01-06.
  5. 5,0 5,1 „Во Дебар и Центар Жупа е прогласена кризна состојба“. Канал 5. 13 март 2020. Посетено на 24 март 2020.