Мирослав Стојановиќ


Мирослав Стојановиќ - Шуки (српски: Мирослав Стојановић; Ниш, Србија, 1963 - Скопје, 10 јануари 2018) — македонски сликар.

Мирослав Стојановиќ
Роден 1963
Ниш,  Србија
Починал 10 јануари 2018
Скопје, Македонија Македонија
Занимање сликар

ЖивотописУреди

Стојановиќ е роден во 1963 во Ниш, Србија. Дипломирал на ФЛУ во Скопје во класата на проф. Ристо Калчевски. Членувал во групата ЗЕРО. Живее и работи во Скопје. Самостојно има изложувано преку десетина пати (состојба 2011).[1] Починал во Скопје на 10 јануари 2018 година.[2]

НаводиУреди

  1. "Изложба на дела од Мирослав Стојановиќ во Прилеп". Inpress. 8 декември 2011. Посетено на 2011-12-08. no-break space character во |date= во положба 2 (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки