Европско првенство во ракомет за мажи 2018

Европското првенство во ракомет за мажи 2018 било 13. Европско првенство во ракомет за мажи организирано од Европската ракометна федерација. Домаќин на првенството по вторпат била Хрватска од 12 до 28 јануари 2017 година.

2018 Европско првенство во ракомет
Податоци за турнирот
Домаќини Хрватска
Датуми12–28 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шпанија (1. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2563 (54.53 по натпр.)
Гледачи263.209 (5.600 по натпр.)
Најдобар стрелецЧешка Ондреј Здрахала (56 голови)
Најдобар играчШведска Џим Готфридсон

Шпанија за првпат станала европски шампион, победувајќи ја Шведска во финалето со 29–23.[1]

Сали уреди

Загреб Сплит
Арена Загреб
Капацитет: 15,200
Спаладиум арена
Капацитет: 10,941
   
Вараждин Пореч
Вараждин арена
Капацитет: 5,200
Спортски центар Жатика
Капацитет: 3,700
 

Квалификации уреди

Квалификувани екипи уреди

Земја Квалификувана како Датум на квалификување Претходни учества
  Хрватска Домаќин 20 септември 2014 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Шпанија победник на група 3 6 мај 2017 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Германија победник на група 5 6 мај 2017 11 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2016)
  Шведска победник на група 6 6 мај 2017 11 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Данска победник на група 1 14 јуни 2017 11 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Франција победник на група 7 14 јуни 2017 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Унгарија второпласирана во група 1 15 јуни 2017 10 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Србија второпласирана во група 2 15 јуни 2017 4 (2010, 2012, 2014, 2016)
  Белорусија победник на група 2 15 јуни 2017 4 (1994, 2008, 2014, 2016)
  Црна Гора второпласирана во група 6 17 јуни 2017 3 (2008, 2014,2016)
  Норвешка второпласирана во група 7 17 јуни 2017 7 (2000, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Словенија второпласирана во група 5 17 јуни 2017 10 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2016)
  Австрија второпласирана во група 3 17 јуни 2017 2 (2010, 2014)
  Чешка второпласирана во група 4 18 јуни 2017 8 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Македонија победник на група 4 18 јуни 2017 4 (1998, 2012, 2014, 2016)
  Исланд најдобра третопласирана екипа 18 јуни 2017 9 (2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)

Влечење на групи уреди

Влечењето на групи било одржано на 23 јуни 2017 година.[2][3]

Шешири уреди

1. шешир 2. шешир 3. шешир 4. шешир

Состави уреди

Судии уреди

На 26 октомври 2017 година биле објавени 12 судиски двојки.[4]

Земја Судии
  Белорусија Андреј Гуско
Сијархеј Репкин
  Хрватска Матија Губица
Борис Молошевиќ
  Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
  Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
  Франција Стеван Пишон
Лорен Ревере
  Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг

Земја Судии
  Литванија Ваидас Мажеика
Миндаугас Гателис
  Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
  Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
  Романија Сорин-Лаурентиу Дину
Константин Дин
  Шпанија Оскар Ралуј Лопес
Анхел Сабросо Рамирес
  Русија Евгениј Зотин
Николај Володков

Групна фаза уреди

Сите саатници се по месно време (UTC+1).[5]

Група А уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Шведска 3 2 0 1 89 82 +7 4 Главна фаза
2   Хрватска (H) 3 2 0 1 92 79 +13 4
3   Србија 3 1 0 2 76 88 −12 2
4   Исланд 3 1 0 2 74 82 −8 2 Елиминирана
Source: ЕХФ
(H) Домаќин
12 јануари 2018
18:15
Шведска   24–26   Исланд Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 8,700
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Готфридсон 6 (8–15) Гудмундсон 7
  2×  Извештај   3× 
12 јануари 2018
20:30
Хрватска   32–22   Србија Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 11,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Степанчиќ, Штрлек 6 (14–9) Ненадиќ 6
  2×  Извештај   1× 

14 јануари 2018
18:15
Србија   25–30   Шведска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 9,500
Судии: Глединг, Хансен (ДАН)
Илиќ 5 (10–16) Лагергрен 5
  1×  Извештај   2× 
14 јануари 2018
20:30
Исланд   22–29   Хрватска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 10,500
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Палмарсон 5 (13–14) Циндриќ 7
 4×  Извештај   3× 

16 јануари 2018
18:15
Србија   29–26   Исланд Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 9,800
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Радивојевиќ, Шешум 5 (12–12) Сигурдсон 8
  2×  Извештај   3× 
16 јануари 2018
20:30
Хрватска   31–35   Шведска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 11,000
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Чупиќ 7 (12–17) Лагергрен 6
  3×  Извештај   2× 

Група Б уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Франција 3 3 0 0 97 82 +15 6 Главна фаза
2   Норвешка 3 2 0 1 103 88 +15 4
3   Белорусија 3 1 0 2 80 91 −11 2
4   Австрија 3 0 0 3 80 99 −19 0 Елиминирана
Source: ЕХФ
12 јануари 2018
18:15
Белорусија   27–26   Австрија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3,100
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Кулеш 7 (14–12) Билик 8
  3×  Извештај   2×  1× 
12 јануари 2018
20:30
Франција   32–31   Норвешка Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3,600
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Мае 8 (15–17) Тонесен 7
  2×  Извештај   3× 

14 јануари 2018
18:15
Австрија   26–33   Франција Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,900
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Вебер 5 (12–17) Нгесан 7
  1×  1×  Извештај  
14 јануари 2018
20:30
Норвешка   33–28   Белорусија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,500
Судии: Николов, Начевски (МКД)
три играчи 6 (15–12) Каралек 5
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2018
18:15
Франција   32–25   Белорусија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,300
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Мем 9 (14–11) Падшивалау 6
  3×  Извештај   1×  1× 
16 јануари 2018
20:30
Норвешка   39–28   Австрија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,600
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Бјорнсен 9 (18–14) Билик 9
  2×  Извештај   3×  2× 

Група Ц уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Македонија 3 2 1 0 79 77 +2 5 Главна фаза
2   Германија 3 1 2 0 82 69 +13 4
3   Словенија 3 1 1 1 77 69 +8 3
4   Црна Гора 3 0 0 3 66 89 −23 0 Елиминирана
Source: ЕХФ
13 јануари 2018
17:15
Германија   32–19   Црна Гора Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,000
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Генсхајмер 9 (17–9) Липовина 7
  3×  1×  Извештај   2× 
13 јануари 2018
19:30
Македонија   25–24   Словенија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 11,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Манасков 8 (11–11) Млакар 4
  4×  Извештај 11×  4×  1× 

15 јануари 2018
18:10
Словенија   25–25   Германија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,500
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Зарабец 5 (15–10) Генсхајмер 7
  4×  1×  Извештај   4× 
15 јануари 2018
20:30
Црна Гора   28–29   Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,000
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Чавор 6 (16–15) Кузмановски 5
  2×  1×  Извештај   2× 

17 јануари 2018
18:10
Германија   25–25   Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,100
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Вајнхолд 8 (12–11) Талески 6
  3×  Извештај   3× 
17 јануари 2018
20:30
Црна Гора   19–28   Словенија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,200
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Шеваљевиќ 6 (13–14) Маргуч 6
  3×  Извештај   2×  1× 

Група Д уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Шпанија 3 2 0 1 81 65 +16 4 Главна фаза
2   Данска 3 2 0 1 84 75 +9 4
3   Чешка 3 2 0 1 76 86 −10 4
4   Унгарија 3 0 0 3 77 92 −15 0 Еиминирана
Source: ЕХФ
13 јануари 2018
18:15
Шпанија   32–15   Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,780
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
три играчи 5 (16–9) Кашпарек 5
  1×  Извештај   2× 
13 јануари 2018
20:30
Данска   32–25   Унгарија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 5,170
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Лауге Шмидт 7 (14–12) Лекаи 5
  2×  1×  Извештај   3× 

15 јануари 2018
18:15
Унгарија   25–27   Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,470
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Банхиди 6 (12–13) четири играчи 4
  4×  Извештај   4× 
15 јануари 2018
20:30
Чешка   28–27   Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,100
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Здрахала 8 (15–16) Хансен 7
  3×  Извештај   2× 

17 јануари 2018
18:15
Чешка   33–27   Унгарија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,790
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Здрахала 14 (15–11) Лекаи 9
  2×  1×  Извештај   1× 
17 јануари 2018
20:30
Шпанија   22–25   Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,100
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Душебаев 6 (13–14) Балинг 8
  3×  Извештај   3× 

Главна фаза уреди

Бодовите освоени во групната фаза против екипите кои продолжуваат понатаму се пренесуваат во главната фаза.

Група I уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Франција 5 5 0 0 156 130 +26 10 Полуфинале
2   Шведска 5 3 0 2 136 127 +9 6
3   Хрватска (H) 5 3 0 2 147 138 +9 6 За петто место
4   Норвешка 5 3 0 2 152 144 +8 6 Елиминирани
5   Белорусија 5 1 0 4 128 146 −18 2
6   Србија 5 0 0 5 131 165 −34 0
Source: ЕХФ
(H) Домаќин
18 јануари 2018
18:15
Србија   27–32   Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,200
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Бељански, Шешум 5 (17–17) Бјорнсен, Сагосен 8
  2×  Извештај   1× 
18 јануари 2018
20:30
Хрватска   25–23   Белорусија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,100
Судии: Зотин, Володков (БЛР)
Мамиќ, Степанчиќ 5 (15–12) Јуринок 6
  4×  Извештај   3×  1× 

20 јануари 2018
18:15
Шведска   17–23   Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 7,100
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Јепсон 4 (8–10) Сорендо 5
  2×  Извештај   3×  1× 
20 јануари 2018
20:30
Хрватска   32–28   Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 13,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Штрлек 6 (17–15) Сагосен 8
  4×  Извештај   3× 

22 јануари 2018
18:15
Србија   30–39   Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,700
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Зеленовиќ 7 (12–19) Кушето, Л. Карабатиќ 7
  1×  1×  Извештај  
22 јануари 2018
20:30
Шведска   29–20   Белорусија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,400
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Лагергрен, Ване 4 (16–11) Каралек, Кулеш 4
  3×  Извештај   1× 

24 јануари 2018
16:00
Србија   27–32   Белорусија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,000
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Ненадиќ 7 (11–16) Пуховски 9
  2×  Извештај   3× 
24 јануари 2018
18:15
Шведска   25–28   Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,100
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Толбринг 6 (11–12) Мирхол 7
  2×  1×  Извештај   4× 
24 јануари 2018
20:30
Хрватска   27–30   Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 14,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Штрлек 6 (13–19) Ремили 6
  3×  Извештај  

Група II уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Данска 5 4 0 1 140 123 +17 8 Полуфинале
2   Шпанија 5 3 0 2 142 118 +24 6
3   Чешка 5 2 1 2 113 131 −18 5 За петто место
4   Словенија 5 1 2 2 134 133 +1 4 Елиминирани
5   Германија 5 1 2 2 124 126 −2 4
6   Македонија 5 1 1 3 114 136 −22 3
Source: ЕХФ
19 јануари 2018
18:15
Германија   22–19   Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,130
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Фет 8 (9–10) Чип 6
  2×  Извештај   3× 
19 јануари 2018
20:30
Словенија   28–31   Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 5,200
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Зарабец 6 (14–16) Л. Хансен 11
  2×  Извештај   2× 

21 јануари 2018
18:15
Германија   25–26   Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,112
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Кун 6 (9–8) Линдберг 9
  4×  Извештај   3× 
21 јануари 2018
20:30
Македонија   20–31   Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,796
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Манасков, Стоилов 4 (6–15) Гурбиндо 6
  3×  Извештај   3× 

23 јануари 2018
18:15
Словенија   31–26   Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,176
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Маргуч 5 (13–12) Соле 6
  3×  Извештај   3×  1× 
23 јануари 2018
20:30
Македонија   24–25   Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,780
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Талески 5 (13–11) Хорак 8
  3×  Извештај   3×  1× 

24 јануари 2018
16:00
Словенија   26–26   Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,873
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
три играчи 5 (11–12) Здрахала 9
  3×  Извештај   2×  2× 
24 јануари 2018
18:15
Македонија   20–31   Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,343
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Кузмановски 6 (12–12) Дамгард 11
  1×  Извештај   3× 
24 јануари 2018
20:30
Германија   27–31   Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 1,289
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Хафнер 5 (13–14) Балагуер 6
  3×  Извештај   3× 

Елиминациона фаза уреди

Табела уреди

  Полуфинале Финале
             
26 јануари
   Франција 23  
   Шпанија 27  
 
28 јануари
       Шпанија 29
     Шведска 23
Трето место
26 јануари 28 јануари
   Данска 34    Франција  32
   Шведска (П) 35      Данска  29

Полуфинале уреди

26 јануари 2018
18:00
Франција   23–27   Шпанија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,000
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Сорендо 6 (9–15) Соле 7
  3×  Извештај   3× 

26 јануари 2018
20:30
Данска   34–35 (Прод.)   Шведска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 9,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Хансен 12 (14–16) Захрисон 8
  1×  Извештај   1× 

Прод.: 28–28 Прод.: 6–7

Натпревар за петто место уреди

26 јануари 2018
15:30
Хрватска   28–27   Чешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,500
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Хорват 10 (16–10) Здрахала 13
  4×  Извештај   3× 

Натпревар за трето место уреди

28 јануари 2018
18:00
Франција   32–29   Данска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,700
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Н. Карабатиќ 9 (17–14) Линдберг 12
  4×  Извештај   3× 

Финале уреди

28 јануари 2018
20:30
Шпанија   29–23   Шведска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 9,000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Балагуер, Соле 5 (12–14) Нилсен 5
  4×  Извештај   4× 

Конечен пласман уреди

Место Екипа
    Шпанија
    Шведска
    Франција
4   Данска
5   Хрватска
6   Чешка
7   Норвешка
8   Словенија
9   Германија
10   Белорусија
11   Македонија
12   Србија
13   Исланд
14   Унгарија
15   Австрија
16   Црна Гора
  Квалификуванa директно на Светско првенство 2019

Награди уреди

Тим на првенството уреди

Тимот на првенството бил објавен на 28 јануари 2018 година.[6]

Позиција Играч
Голман   Винсен Жерар (ФРА)
Десно крило   Феран Соле (ШПА)
Десен бек   Алекс Душебаев (ШПА)
Среден бек   Сандер Сагосен (НОР)
Лев бек   Микел Хансен (ДАН)
Лево крило   Мануел Штрлек (ХРВ)
Пикер   Јеспер Нилсен (ШВЕ)

Други награди уреди

Награда Играч
Најкорисен играч   Џим Готфридон (ШВЕ)
Најдобар одбранбен играч   Јаков Гојун (ХРВ)
Најдобар стрелец   Ондреј Здрахала (ЧЕШ) (56 голови)

Статистика уреди

Најдобри стрелци уреди

Ранг Играч Голови Обиди %
1   Ондреј Здрахала 56 96 57
2   Микел Хансен 43 79 54
3   Расмус Лауге Шмидт 40 63 63
4   Кристијан Бјорнсен 37 50 74
5   Феран Соле 36 47 77
6   Кентин Мае 34 49 69
7   Станислав Кашпарек 33 66 50
8   Сандер Сагосен 32 54 59
9   Никола Карабатиќ 30 46 65
  Ханс Линдберг 37 81
  Петар Ненадиќ 53 57
14   Дејан Манасков 28 44 64

Извор: Sportresult Архивирано на 16 јануари 2018 г.

Најдобри голмани уреди

Ранг Играч % Одбрани Обиди
1   Урх Кастелич 41 22 54
2   Винсен Жерар 37 68 184
3   Јаник Грин 36 49 136
  Андреас Паличка 50 138
5   Микаел Апелгрен 35 69 195
  Никола Митревски 38 108
  Вјачеслав Салдаценка 71 203
8   Торбјорн Бергеруд 34 73 212
  Силвио Хајневетер 26 76
  Томаш Мрква 51 151
  Гонсало Перес де Варгас 52 151
  Андреас Волф 43 126

Извор: Sportresult Архивирано на 29 јануари 2018 г.

Наводи уреди

  1. „Defensive masterclass leads Spain to maiden EHF EURO title“. eurohandball.com. 28 January 2018. Архивирано од изворникот на 2018-03-06. Посетено на 2018-01-30.
  2. „Final Tournament Draw“. ehf-euro.com. 19 June 2017. Архивирано од изворникот на 2017-06-16. Посетено на 2018-01-13.
  3. „Final tournament groups drawn in Zagreb“. ehf-euro.com. 23 June 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-27. Посетено на 2018-01-13.
  4. „Referees confirmed for Men's EHF Euro 2018“. eurohandball.com. 26 October 2017.
  5. „Schedule“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 2018-01-13.
  6. „EHF EURO 2018 All-star team named“. ehf-euro.com. 28 January 2018. Архивирано од изворникот на 2018-01-28. Посетено на 2018-01-30.

Надворешни врски уреди