Машка ракометна репрезентација на Шпанија

Машката ракометна репрезентација на Шпанија — државна репрезентација која ја претставува Шпанија на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е раководена од страна на Кралската ракометна федерација на Шпанија.

Шпанија Шпанија
Податоци
Прекар Хиспанос (Hispanos)
Сојуз Ракометна федерација
на Шпанија
Тренер Жорди Рибера
Помошник-тренер Антонио Гарсија
Капитен Виктор Томас
Најмногу натпревари Давид Баруфет (280)
Најмногу голови Хуанин Гарсија (822)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 10 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 3. место (1996, 2000, 2008)
Светско првенство
Настапи 20 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 1. место (2005, 2013)
Европско првенство
Настапи 13 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (2018)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Машка ракометна репрезентација на Шпанија (2013 г.)

Одликувања

уреди
Натпреварување       Вкупно
Летни олимписки игри 0 0 3 3
Светски првенства 2 0 1 3
Европски првенства 1 4 2 7
Вкупно 3 4 6 13

Меѓународни учества

уреди

Олимписки игри

уреди
Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1936 Не учествувала
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
  1972 15./16. место 15. место 5 1 0 4 82 89 −7
  1976 Не се квалификувала
  1980 5./6. место 5. место 6 3 1 2 126 129 −3
  1984 7./8. место 8. место 6 2 0 4 122 124 −2
  1988 9./10. место 9. место 6 3 0 3 122 121 +1
  1992 5./6. место 5. место 6 4 0 2 133 119 +14
  1996 3./4. место 3. место 7 5 0 2 161 147 +14
  2000 3./4. место 3. место 8 5 0 3 222 206 +16
  2004 7./8. место 7. место 8 5 0 3 242 222 +20
  2008 3./4. место 3. место 8 5 0 3 246 234 +12
  2012 Четвртфинале 7. место 6 3 0 3 162 159 +3
  2016 Не се квалификувала
Вкупно 10/12 0 титули 66 36 1 29 1,618 1,550 +68

Светски првенства

уреди
Година Место Оди Поб Нер Пор
  1938 Не учествувала
  1954 Не учествувала
  1958 12. место 3 1 0 2
  1961 Не учествувала
  1964 Не учествувала
  1967 Не учествувала
  1970 Не учествувала
  1974 13. место 3 1 0 2
  1978 10. место 3 1 0 2
  1982 8. место 6 3 1 2
  1986 5. место 6 2 2 2
  1990 5. место 6 4 0 2
  1993 5. место 6 3 1 2
  1995 11. место 6 4 0 2
  1997 7. место 7 5 1 1
  1999 4. место 9 7 0 2
  2001 5. место 9 7 0 2
  2003 4. место 9 7 0 2
  2005   10 8 1 1
  2007 7. место 10 6 0 4
  2009 13. место 9 6 0 3
  2011   10 8 1 1
  2013   9 8 0 1
  2015 4. место 9 7 0 2
  2017 5. место 7 6 0 1
 /  2019 Квалификувана
Вкупно 20/26 137 94 7 36

Европски првенства

уреди
Краен турнир Квалификации
Година Место Оди Поб Нер Пор Место Оди Поб Нер Пор
  1994 5. место 5 3 0 2 1. место 8 7 0 1
  1996   7 5 0 2 Директно квалификувана
  1998   7 5 1 1 2. место 6 3 1 2
  2000   7 5 0 2 2 2 0 0
  2002 7. место 6 3 1 2 Директно квалификувана
  2004 10. место 6 2 0 4 2 2 0 0
  2006   8 6 1 1 2 1 1 0
  2008 9. место 6 3 0 3 Директно квалификувана
  2010 6. место 7 4 1 2 1. место 8 7 0 1
  2012 4. место 8 5 1 2 2. место 6 4 0 2
  2014   8 6 0 2 1. место 6 6 0 0
  2016   8 5 1 2 1. место 6 5 0 1
  2018   8 6 0 2 1. место 6 6 0 0
Вкупно 13/13 91 58 6 27

Моментален состав

уреди

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Жорди Рибера

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ДБ Едуардо Гурбиндо 8 ноември 1987(1987-11-08)(36 г.) 1.95 m 100 125   Нант
6 ЛК Анхел Фернандес Перес 16 септември 1988(1988-09-16)(35 г.) 1.92 m 22 56   Сиудад де Логроњо
7 ЛК Валеро Ривера 22 февруари 1985(1985-02-22)(39 г.) 1.85 m 91 364   Барселона
9 СБ Раул Ентрериос 12 февруари 1981(1981-02-12)(43 г.) 1.95 m 227 493   Барселона
10 ДБ Алекс Душебаев 17 декември 1992(1992-12-17)(31 г.) 1.87 m 57 132   Виве Тарги Келце
11 СБ Даниел Сарменто 25 август 1983(1983-08-25)(40 г.) 1.88 m 84 186   Сен-Рафаел
13 П Хулен Агинагалде 8 декември 1982(1982-12-08)(41 г.) 1.95 m 164 418   Виве Тарги Келце
16 ГО Арпад Штербик 20 ноември 1979(1979-11-20)(44 г.) 1.99 m 75 0   Вардар
21 ЛБ Жоан Кањелјас 30 септември 1986(1986-09-30)(37 г.) 1.98 m 148 394   Вардар
24 ЛБ Виран Морос 15 декември 1983(1983-12-15)(40 г.) 1.99 m 187 156   Барселона
29 ЛК Аитор Арињо 5 октомври 1992(1992-10-05)(31 г.) 1.87 m 16 23   Барселона
30 П Гедеон Гвардиола 10 јануари 1984(1984-01-10)(40 г.) 2.05 m 107 143   Рајн-Некар Левен
31 ЛБ Јосу Гоњи Леоз 4 јануари 1990(1990-01-04)(34 г.) 1.95 m 27 54   Паис д'Екс
33 ГО Гонсало Перес де Варгас 10 јануари 1991(1991-01-10)(33 г.) 1.90 m 73 0   Барселона
44 ГО Родриго Коралес 24 јануари 1991(1991-01-24)(33 г.) 2.02 m 31 1   Париз Сен-Жермен
49 ДК Феран Соле 25 август 1992(1992-08-25)(31 г.) 1.92 m 6 23   Феникс Тулуза
53 ДК Давид Балагер 17 август 1991(1991-08-17)(32 г.) 1.85 m 16 60   Нант
55 П Адриа Фигуерас 31 август 1988(1988-08-31)(35 г.) 1.92 m 16 34   Гранољерс
59 СБ Даниел Душебаев 4 јули 1997(1997-07-04)(27 г.) 1.93 m 6 6   Цеље

Наводи

уреди
  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 2018-04-03.

Надворешни врски

уреди