Љубомир Вељковиќ

Љубомир Вељковиќ - Раф (Скопје, 1943 - Скопје, 19 мај 2018) — македонски новинар.

Љубомир Вељковиќ - Раф
Роден(а)1943
Скопје,  Кралство Југославија
Починал(а)19 мај 2018
Скопје, Македонија Македонија
Занимањеновинар

ЖивотописУреди

Вењковиќ е роден во Скопје во 1943 година. Кариерата ја започнал на Втората програма на Македонското Радио во 70те години на XX век, а најдолго, сè до заминувањето од Радиото, работел во внатрешно-политичката редакција, како собраниски известувач. Ја работел респектибилната серија од емисии „Вие и претседателот на градот“ во која на прашања од скопјани одговарал градскиот татко. Како завршен правник, кариерата ја продолжил во Општина Центар во Соборот на општините, а сè до пензионирањето активно се ангажирашел во заштитата на човековата околина. Починал во Скопје на 19 мај 2018 година.[1]

НаводиУреди