Македонија во 1996 година

Република Македонија во 1996 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999

Водачи уреди

Настани уреди

јануари уреди

 
Светска здравствена организација
 
Кофи Анан

февруари уреди

 • 1 февруари - Советот за безбедност на ООН го прифати предлогот на генералниот секретар на ООН од овој датум силите за превентивно распоредување на ООН (УНПРЕДЕП), да станат целосно независна операција во Р Македонија.
 • 2 февруари - Во Скопје е потпишан меморандум за отворање британски информативен центар.
 • 8 февруари - Аргентина ја призна Република Македонија.
 • 12 февруари - Република Македонија и Република Гана воспоставија дипломатски односи на амбасадорско ниво.
 • 14 февруари - Република Македонија и Република Бангладеш воспоставија дипломатски односи на амбасадорско ниво.
 • 16 февруари - Европскиот парламент донесе одлука за пристапување на Република Македонија во Европската програма ФАРЕ за помош и развој на земјите од Средна и Источна Европа.
 • 19 февруари - Советот на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ донесе одлука оваа манифестација во иднина да се одржува под името „Македонски театарски фестивал“.
 • 19 февруари - Во Њујорк официјално започна со работа генералниот Конзулат на Република Македонија.
 • 23 февруари - реконструкција на Владата на Бранко Црвенковски, Либералите излегуваат од коалицијата.
 • 27 февруари - Република Македонија и Република Грција воспоставија дипломатски односи на амбасадорско ниво.

март уреди

 
Кристофер Хил
 
Насловна страна од весникот Дневник
Податотека:Logo-manu.JPG
МАНУ

април уреди

 • 8 април - потпишана спогодба за регулирање на односите со СР Југославија.
 • 12 април - Владата на Република Македонија ги прифати Правилата за однесување на НАТО.
 • 18 април - Република Македонија и Република Руанда воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади.
 • 24 април - Владата на Република Македонија донесе одлука за основање „Служба за реципрочна безбедност и заштита на информациите меѓу Владата на РМ и НАТО“.
 • 25 април - Република Македонија и Хондурас воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади.

мај уреди

 • 9 мај - претседателот Глигоров во Елисејската палата во Париз врачи свечена изјава со која Македонија стана потписник на Париската повелба за нова Европа. Освен ова, претседателот има и средба со францускиот колега, Жак Ширак.
 • 12 мај - во Брисел на свечената седница на Северноатлантскиот совет на НАТО и РМ беше обострано прифатена Поединечната програма на РМ во рамки на ПзМ за 1996 - 1998 година.
 • 27 мај - Република Македонија и Обединетите Арапски Емирати воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади.
 • 30 мај - склучен е Договорот меѓу државите страни на НАТО и другите држави учеснички во ПзМ во врска со Статусот на нивните сили (СОФА) и Дополнителниот протокол на Договорот. Ратификувани на 4 јуни 1996 година. Присутните (94) пратеници во Собранието на РМ, едногласно го донесоа Законот за ратификација на Договорот, а уредување на статусот на силите на земјите членки на Северноатлантската одбранбена алијанса и ПзМ. Договорот стапи во сила на 19 јули 1996 година.

јуни уреди

јули уреди

 • 12 јули – Македонија воспостави дипломатски односи со Авганистан и Малта.
 • 14 јули – Единица на АРМ замина за Албанија, каде што учествуваше на мултинационалните воени маневри "Мировен орел '96". Тоа е прва вежба од таков вид на единица на АРМ.
 • 24 јули – Околу 300 етнички Албанци протестираа низ улиците во Скопје, барајќи ослободување на пет нивни водачи и дозвола за работа на универзитетот во Мала Речица.

август уреди

септември уреди

 
Меѓународна агенција за атомска енергија

октомври уреди

 
Најголема победа на македонската фудбалска репрезентација
 • 21 до 26 октомври - Во Охрид се одржа првиот дел на мултинационалната командно-штабна вежба „Спасител 96“, на која учествуваа 9 земји, членки на НАТО и ПзМ.
 • 21 октомври - Жалба на ОМО Илинден пред Европската комисија за правата на човекот во Стразбур.
 • 24 до 26 октомври - Во посета на РМ претстојуваше Претседателот на Северноатлантското собрание, Карстен Фогт. Тој ги поздрави македонските остварувања и вети дека Северноатлантското собрание ќе придонесе во залагањата за подобра соработка и интеграција.

ноември уреди

декември уреди

Култура уреди

Музика уреди

Филм и телевизија уреди

Книги и списанија уреди

 • Започна да излегува дневниот весник Дневник.

Објекти уреди

 
Црква „Св. Недела“ - Другово

Останато уреди

 • Со акт на Министерството за образование и наука, во Скопје е основано ПСУ „Јахја Кемал“.
 • Со Законот за територијална поделба на Република Македонија и определувањето на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, биле воведени 123 општини. Градот Скопје има седум општини: Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир и Шуто Оризари.

Спорт уреди

Фудбал уреди

24 април 1996
Македонија   3 : 0   Лихтенштајн Градски, Скопје
Гледачи: 11,500
Судија: Лоизос Лоизоу (Кипар)
Милошевски   6'
Бабунски   49' (пен..)
Захариевски   78'
Report

1 јуни 1996
Исланд   1 : 1   Македонија Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 3,051
Судија: Рослоф Луинг (Холандија)
A. Гудјонсон   63' Report Мемеди   60'

=9 октомври 1996
Ирска   3 – 0   Македонија Лансдаун Роад, Даблин
Гледачи: 31,671
Судија: Ерик Фишер (Данска)
М`карти   8'
Каскарино   46'70'
Report

9 ноември 1996
Лихтенштајн   1 – 11   Македонија Спортпарк, Есхен
Гледачи: 2,700
Судија: Хаим Липкович (Израел)
Ф.Шадлер   78' Report Главевски   8'12'60'
Ѓорѓи Христов  23'
Стојковски   30'43'
Т.Мицевски   45'49'
Ќирич   53'87'
В.Мицевски   90'

14 декември 1996
Македонија   0 – 3   Романија Градски, Скопје
Гледачи: 14,000
Судија: Роџерс Филип (Луксенбург)
Report Попеску   36'45'90' (пен..)

* Пријателски натпревари

27 03 1996
15:00
Македонија   1 – 0   Малта Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 8,500
Судија: Ибраим Асков (Турција)
Чирич Сашо   71' Report

27 11 1996
19:00
Малта   0 – 2   Македонија Те Кал, Ла валета
Гледачи: 8,500
Судија: Марлес Агуис (Малта)
Report Чирич Сашо   54' (пен..)
Мицевски Ванчо   90'

Кошарка уреди

Олимписки игри уреди

Македонија на Летните олимписки игри 1996 и на Летните параолимписки игри 1996во Атланта учествуваше за првпат како самостојна земја. На овие Олимписки игри, македонските спортисти учествуваа во 4 спорта: пливање, кајак и кану на диви води, борење и стрелаштво и не освоија медал.

Починати уреди

 
Тома Прошев
 
Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил II

Родени уреди

Наводи уреди