Прва фудбалска лига на Македонија 1995/1996

Првата фудбалска лига на Македонија 1995/1996 - 4. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Силекс ја освоил својата прва титула.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1995/1996
ПрвациСилекс
Лига на ШампиониНиеден
Куп на Победниците на КуповитеСлога Југомагнат
УЕФА КупСилекс
Вардар
Најдобар стрелецЗоран Бошковски
(20 голови)
1994/95

Екипи

уреди
Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Љуботен Тетово Градски стадион Тетово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Охрид Охрид СРЦ Билјанини Извори
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела

уреди
Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Силекс 28 21 7 0 74 19 +55 70 УЕФА Куп - прелиминарна рунда
2 Слога Југомагнат 28 18 4 6 48 19 +29 58 Куп на Победниците на Куповите - квалификациска рунда
3 Вардар 28 17 6 5 60 22 +38 57 УЕФА Куп - прелиминарна рунда
4 Победа 28 12 8 8 54 34 +20 44
5 Пелистер 28 13 4 11 51 39 +12 43
6 Македонија Ѓорче Петров 28 10 7 11 35 35 0 37
7 Саса 28 10 7 11 36 38 -2 37
8 Балкан БИСИ 28 9 7 12 31 39 -8 34
9 Беласица 28 9 6 13 33 38 -5 33
10 Тиквеш 28 8 8 12 37 48 -11 32
11 Цементарница 55 28 9 5 14 36 52 -16 32
12 Рудар 28 9 5 14 30 48 -18 32
13 Охрид 28 8 7 13 29 39 -10 31 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
14 Осогово 28 6 8 14 29 53 -24 26
15 Љуботен 28 6 1 21 27 87 -60 19

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови

Извор: macedonianfootball.com

Резултати

уреди
Дома-Гости БАЛ БЕЛ ЦЕМ ЉУБ МАК ОХР ОСО ПЕЛ ПОБ РУД САС СИЛ СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 1:0 3:0 2:1 1:1 1:1 3:0 1:1 2:5 2:0 0:2 0:2 1:3 3:0 0:0
Беласица 2:2 2:0 2:0 3:0 2:0 4:1 0:0 1:3 2:0 4:3 0:1 0:1 0:0 2:1
Цементарница 55 1:0 4:2 4:0 3:1 1:1 3:0 1:3 1:1 1:0 1:0 2:2 1:2 2:0 1:2
Љуботен 0:1 1:0 1:3 2:3 2:1 4:3 4:3 1:3 3:2 1:2 0:3 0:4 2:1 0:2
Македонија Ѓорче Петров 0:1 2:0 3:1 2:0 2:0 1:1 4:0 2:1 2:1 3:0 0:0 1:0 2:3 1:2
Охрид 0:0 1:1 3:1 2:1 0:0 1:0 0:1 1:1 2:1 2:0 1:2 1:0 6:2 1:0
Осогово 0:1 1:1 1:1 6:2 3:0 1:1 2:0 2:2 0:1 0:2 1:2 1:0 3:0 1:0
Пелистер 3:1 2:1 6:0 7:0 3:0 1:0 1:1 2:3 4:0 2:0 0:1 3:0 5:1 2:1
Победа 3:0 0:1 6:1 3:0 3:1 2:0 2:2 2:0 1:0 2:0 1:2 1:1 1:1 1:1
Рудар 2:1 2:1 1:0 2:2 1:1 3:0 1:0 2:1 4:3 0:1 2:2 0:3 3:2 0:5
Саса 3:1 1:0 1:1 7:0 3:1 2:1 1:1 1:0 1:1 0:0 0:2 1:2 2:2 1:1
Силекс 4:2 3:0 3:1 10:0 2:0 7:1 5:0 3:0 2:1 3:2 5:1 2:0 1:0 2:2
Слога Југомагнат 1:0 5:2 3:0 3:0 1:1 1:0 4:0 1:1 1:0 3:0 1:0 0:0 5:1 1:0
Тиквеш 1:1 0:0 3:0 4:0 1:0 2:1 4:0 3:0 3:0 0:0 0:0 1:1 1:2 0:1
Вардар 3:0 3:1 2:1 2:0 1:1 2:1 6:0 7:0 1:0 3:1 4:1 2:2 1:0 5:1

Најдобар стрелец

уреди
Играч Екипа Голови
  Зоран Бошковски
Силекс
20

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди