Црква „Св. Злата Мегленска“ - Сарај

црква во селото Сарај
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Злата Мегленска
Света Злата Мегленска во Сарај.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Место Сарај
Општина Сарај
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света великомаченичка Злата Мегленска
Изградба 1996
Завршено 2010
Архитектонски опис

Света Злата Мегленска претставува црква во скопското село Сарај. Црквата почнала да се гради во 1996 година, но поради финансиски проблеми изградбата траела 15 години[1]. Во 2007 година во црковниот двор била извршена тешка кражба на градежен материјал[2]. Кон крајот на ноември 2017 година било украдено црковното ѕвоно тешко околу 160 килиграми.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „САРАЈЦИ И НАТАМУ БЕЗ ЦРКВА -"Света Злата Мегленска" чека донации“. Вечер. Посетено на 2010-09-17.[мртва врска]
  2. „Ограбени четири цркви и манастир“. Утрински Весник. Посетено на 2010-09-17. На |first= му недостасува |last= (help)
  3. Украдена камбаната од црквата „Света Злата Мегленска“ во Сарај