Бобан Бабунски

Македонски фудбалер

Бобан Бабунски (Скопје, 5 мај 1968) — поранешен југословенски и македонски фудбалер, дефанзивец. Позавршувањето на фудбалската кариера станал тренер. Неговиот син Давид Бабунски е член на младиот тим на ФК Барселона, додека неговиот најмал син Доријан Бабунски на младиот тим на ФК Реал Мадрид.[1][2]

Бобан Бабунски
Лични податоци
Роден на 5 мај 1968(1968-05-05)(55 г.)
Роден во Скопје, Југославија
Висина 1,85
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1992 ФК Вардар 141 (14)
1992–1994 ФК ЦСКА Софија 40 (4)
1994–1996 ФК Љеида 63 (3)
1996–1998 ФК Гамба Осака 38 (6)
1998–1999 ФК АЕК Атина 8 (0)
1999–2000 ФК Логроњес 34 (0)
2000 ФК Хемницер 8 (1)
2001 ФК Работнички 3 (1)
2008 ФК Кожуф 1 (0)
Репрезентација
1991 Југославија 2 (0)
1993–2000 Македонија 23 (1)
Тренер на екипи
2002-2003 Македонија (асистент)
2005 Македонија (асистент)
2005–2006 Македонија (тренер)
2008-2009 ФК Работнички (тренер)
2009– Македонија U21 (тренер)
2011- Македонија (асистент)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Клубови:

Тренерска кариера уреди

  • 2002 – 2005 Помошен тренер на македонската фудбалска репрезентација
  • 2005 – 2006 Прв асистент на селекторот на македонската фудбалска репрезентација
  • 2006 Тренер на Македонската фудбалска Репрезентација
  • 2007-

Наводи уреди

  1. Rojo, Luis F. (7 September 2011). „The Babunskis have the Clásico at home“ (шпански). Marca. Посетено на 1 December 2013.
  2. Gasevski, Emil (18 November 2013). „FYROM's Babunski clan keeping it in the family“. UEFA.com. Посетено на 1 December 2013.