ФК Силекс

македонски фудбалски клуб

ФК Силекс е македонски фудбалски клуб од Кратово. Клубот моментално се натпреварува во Првата македонска лига.

ФК Силекс
Амблемот на ФК Силекс
Целосно име ФК Силекс Кратово
Основан 1965; пред 57 години (1965)
Распаднат
Стадион Градски стадион Кратово
Капацитет 1.800
Тренер Жикица Тасевски
Лига Прва македонска лига
2022/23 4. од 11 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја Уреди

Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на Градски стадион Кратово, кој има капацитет од 4.500 гледачи.

Евро купови Уреди

  • УЕФА КПК - Сезона 1995/96

ВАЦ Самсунг-Силекс 1:1

Силекс-ВАЦ Самсунг 3:1

Борусија Мехенгладбах-Силекс 3:0

Силекс-Борусија Мехенгладбах 2:3

  • УЕФА Куп - Сезона 1996/97

Акранес-Силекс 2:0

Силекс-Акранес 1:0

  • УЕФА Лига на шампиони - Сезона 1997/98

Силекс-Беитар 1:0

Беитар-Силекс 3:0

  • УЕФА Лига на шампиони - Сезона 1998/99

Силекс-Брухе 0:0

Брухе-Силекс 2:1

  • УЕФА Куп - Сезона 1999/00

Шахтјор Донецк-Силекс 3:0

Силекс-Шахтјор Донецк 2:1

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди