Кит Харинг (англиски: Keith Haring) (4 мај 1958 – 16 февруари 1990) бил уметник и општествен активист чија работа била поврзана со уличната култура на Њујорк од 1980-тите.

Кит Харинг
Кит Харинг на работа во музејот Штеделик во Амстердам, 1986 година
Роден(а)Кит Харинг
Keith Haring

мај 4, 1958(1958-05-04)
Рединг, Пенсилванија
Починал(а)16 февруари 1990(1990-02-16) (возр. 31)
Њујорк Сити, Њујорк
НационалностСАД
Познат(а) поПоп уметност, графити

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: