Принцеза Катерина (Грција)

Принцеза Катерина (грчки: Πριγκίπισσα Αικατερίνη της Ελλάδας και Δανίας, 4 мај 1913 во Атина2 октомври 2007 во Лондон) била третата ќерка и шесто дете на кралот Константин I и Принцеза Софија.

Принцеза Катерина
Катерина, принцеза на Грција и Данска
Почивалиште
Кралски гробишта, Атина
СопружникРичард Брендрам
ДецаПавле Брендрам
ДинастијаДинастија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
ТаткоConstantine I of Greece
МајкаSophia of Prussia