Елба (остров)

Елба (италијански: Elba, латински: Ilva) — италијански остров кој се наоѓа во Тиренското Море, на околу 20 км оддалеченост од брегот. Тој е најголем остров во Тосканскиот Архипелаг и трет по големина во Италија (223 км2).[1][2][3][4][5][6][7]

Островот Елба

Користена литератураУреди

  • Чендлер, Дејвид Г (1990). Илустрираниот Наполеон. Њујорк: Henry Holt & Co. ISBN 0-8050-0442-4.

НаводиУреди

  1. McGrann, Bill. „Operation Brassard The Invasion Of Elba“. BBC. Посетено на March 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Food and Wine“. Elba Island World. Архивирано од изворникот на 2010-03-16. Посетено на March 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Ferries to Elba“. Tuscany Live. Посетено на March 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Ferries to the island of Elba“. Ferry Elba Reservation. Посетено на March 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. „Blunavy ticket reservation (EN)“. Blunavy. Посетено на June 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. „Toremar ticket reservation (IT)“. Toremar. Посетено на June 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  7. „Moby Lines ticket reservation (EN)“. Moby Lines. Посетено на June 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)