Едвард III (13 ноември 1312 - 21 јуни 1377) (англиски: Edward III of England; француски: Édouard III d'Angleterre) бил еден од најуспешните англиски монарси во средниот век. Тој го вратил кралскиот авторитет по катастрофалното управување на својот татко, Едвард II, а Кралството Англија го претворил во едно од најсилните во Европа. За време на неговото владеење биле воведени големи законодавни реформи, особено во англискиот парламент. Периодот од неговото владеење бил одбележан од "црната смрт" - чума. Едвард III на англискиот престол се задржал 50 години.

Едвард III
Edward III of England
Édouard III d'Angleterre
Крал на Англија
На престол1 февруари 1327 – 21 јуни 1377 (50 години)
Крунисување1 февруари 1327
ПретходникЕдвард II
НаследникРичард II
РегентРоџер Мортимер
и Изабела Француска (де факто)
советот. Хенри, трет Ерл од Ланкастер (1327–1330; де јуре)
Почивалиште
СопругаФилипа де Авен
1328 - 1369
ДецаЕдвард, принц на Велс
Лејди Изабела
Лејди Јована
Лионел
Јован
Едмунд
Лејди Марија
Лејди Маргарита
Томас
ДинастијаДинастија Плантагенет
ТаткоЕдвард II
МајкаИзабела Француска

Едвард за крал на Англија бил крунисан на 14 години по отстранувањето на татко му. На 17 години со државен удар, тој го отстранил својот регент, Роџер Мортимер, зазимајќи ја власта. Откако победил, без да тргне во поход кон Шкотска, тој се сметал за легитимен наследник на францускиот престол во 1337, по кое започнала Стогодишната војна. По неколку привремени неуспеси на почетокот, војната се развила исклучително добро за Англија. Англија издвојувала голема победа во Битката кај Креси и Поатје.

Тој бил наследен од страна на Ричард II.

Едвард III
Роден(а): 13 ноември 1312 Починал(а): 21 јуни 1377
Владејачки титули
Претходник
Едвард II
Крал на Англија
Владетел на Ирска

25 јануари 1327 – 21 јуни 1377
Наследник
Ричард II
Претходник
Томас Брадертонски, Прв Ерл од Норфолк
Наследник
Џон Елтхем, Ерл од Корнвел
Владејачки титули
Претходник
Едвард II
Војвода од Аквитанија
1325–1362
Наследник
Едвард Црниот Принц
Грофовија Понтеу
1360–1369
Наследник
Џејмс I
Создадена од
Договор од Бретињи
Владетел на Аквитанија
1360–1369
Заедно со
француската круна
Претендентски титули
Претходник
Шарл IV
— ТИТУЛАРНО —
Крал на Франција
1340–1360
1369–1377
Наследник
Ричард II