Владимир Влада Дивљан (Белград, 10 мај 1958 - Виена, 5 март 2015) бил српски рок-музичар. Во доцните 1970-ти, тој беше член на џез-рок бендот Мерлин и Звук улице[1], а од 1979 до 1984 година бил водач на вокално-инструменталниот ансамбл Идоли, кој првично бил наречен „Дечаци“.[2] Од 1985 година започнува самостојна кариера, во чии рамки ја продолжи својата поп-рок форма додека работеше на филмска музика. Од август 1991 до септември 1997 година живеел во Австралија (Сиднеј), по што се вратил во Белград. Од јуни 1999 година живее и работи во Виена, каде што почина на 5 март 2015 година.[3][4]

Влада Дивљан
Родено имеВладимир Дивљан
Роден(а)10 мај
Белград, СФРЈ
Починал(а)5 март
Виена, Австрија
Жанр(ови)поп, рок
Инструментивокал
Години на активност1979-2014
Продукциска куќа/ќиЈуготон, ПГП РТБ

Биографија уреди

Владимир Дивљан е роден во Белград, на 10 мај 1958 година, како единствен син на Стеван Дивљан и Мирјана Сикимиќ. Владиниот татко Стеван е роден во Добромани, кај Требиње, од каде со семејството се преселил прво во Требиње, а потоа во Белград, каде ја запознал својата идна сопруга Мирјана, чиј татко исто така е од Херцеговина. Беше во брак со Дина Ѓуровиќ, со која ги добија синовите Стеван и Павле.

Нему му е посветен филмот „Небеска тема“ на Младен Матичевиќ. За тој филм Младен Матичевиќ ја доби наградата „Влада Дивљан“ во 2019 година.

Наводи уреди

  1. „Preminuo Vlada Divljan“. www.danas.rs. 2015-03-05. Архивирано од изворникот на 2015-03-06. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. Ц, Ј. К.-С. Ч. – А. „Преминуо Влада Дивљан“. Politika Online. Посетено на 2022-06-18.
  3. „Preminuo Vlada Divljan“. B92.net (српски). Посетено на 2022-06-18.
  4. „Odlazak idola mnogih generacija“. NOVOSTI (српски). Посетено на 2022-06-18.