Детроит пренасочува овде. За други значења видете Детроит (појаснување)

Детроит (англиски: Detroit, француски: Détroit) — град во Вејн Округ во американската држава Мичиген. Овој град во 2007 година, имал 918 849 жители, со што бил најголем град во Мичиген, и 11-ти град по бројот на жителите во САД.[4] Во 1940 година, Детроит бил четврти град по големина во САД, но од 1960-тите наваму, бројот на жителите ce намалил многу. Детроит e главно пристаниште на реката Детроит, на Средниот Запад во САД.

Детроит
Град
Знаме на ДетроитАмблем на Детроит
Амблем
Прекар(и): Град на мотори, Мотаун
Гесло: "Speramus Meliora; Resurget Cineribus"
Местоположба во округот Вејн
Местоположба во округот Вејн
Координати: 42°19′53.76″N 83°2′51″W / 42.3316000° СГШ; 83.04750° ЗГД / 42.3316000; -83.04750
ЗемјаСоединети Американски Држави
ДржаваМичиген
ОкругВејн
Доселување1701
Основан од1806
Управа
 • ГрадоначалникДејв Бинг
Површина
 • ГрадПредлошка:Infobox settlement/impus/mag
 • Земјишна359.4 км2
 • Вода10.8 км2
 • Градска3354 км2
 • Метро10135 км2
Надм. вис.[1]&10000000000000183000000183 м
Население (2006)[2][3][4]
 • Град918.849
 • Густина2647/км2
 • Градскo3.903.377
 • Метро4.467.592
 Град = 2006, Метро =2007
Часовен појасEST (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)EDT (UTC-4)
Мреж. местоhttp://www.detroitmi.gov/

Детроит e многу познат по автомобилите и музиката, па затoa најпознати пpeкapи на Детроит ce Градот на моторите и Мотаун.[5][6] Други прекари се: Рок Сити, од песната „Детроит Рок Сити“; Арсенал на демократијата, Д Таун; Хокитаун; и 3-1-3, според телефонскиот код за Детроит.

Името Детроит некогаш се користело за целата Метро Детроит. Регионот има 4 467 592 жители,[7] што го прави најголемата метрополитенска област во Мичиген, и десетти по број на жители во САД. Со канадскиот град Виндзор, целиот регион има околу 5 700 000 жители.[8]

Основни одлики на Детроит уреди

Детроит е најголемиот град во американската држава Мичиген и седиште на округот Вејн. Тој е главен град и културен, финансиски и транспортен центар на областа Метро Детроит, регион од 5,2 милиони луѓе, и служи како главно пристаниште на реката Детроит поврзувајќи го системот на Големите езера со морскиот пат Свети Лоренс. Градот бил основан на 24 јули 1701 година, од страна на францускиот авантурист и истражувач Антоан Лаумет де Ла Моте, господин на Кадилакот. Во 2010 година, градот имал население од 713.777 и бил рангиран како 18. најнаселен град во САД. Името „Детроит“ понекогаш се однесува на областа Метро Детроит со население од 4.296.250 жители, за округот шест Митрополит статистика за област, американска 13-та по големина, и население од 5.218.852 за округот девет Комбинирана статистика за област како во пописот во 2010. Детроит-Виндзор област, комерцијална поврзаност, опфаќајќи ја границата на Канада и САД, има вкупно население од околу 5.700.000. Познат како традиционален светски автомобилски центар, "Детроит" е метоним за американската автомобилска индустрија и важен извор на наследството од поп-музиката прославени со двете познати имиња на градот, автомобилски град (анг: Моtor City и Motown). Други прекари се појавија во 20-от век, вклучувајќи го Град на шампионите во почетокот на 1930-тите години за своите успеси во поединечни и тимски спорт, Д. Д-Таун (анг: D,D-Town), Хокејтаун (анг: Hockeytown) (трговска марка во сопственост на НХЛ тимот на градот, Црвени Крила (анг: Red Wings)) , Рок Сити (анг: Rock City) (по песната „Детроит Рок Сити“ – (анг: Detroit Rock City) и 313 (анг: The 313) (градскиот телефонски код).

Детроит и околниот регион претставуваат голем центар за трговија и глобалната трговија. Областа Детроит се појави како митрополитски регионот со изградба на големи автопатски систем во 1950-тите и 1960-тите. Помеѓу 2000 и 2010 година, населението на градот се намали за 25%, од 10-ти најголем национален град падна на 18-ти. Пропорционален со промената на населението и работните места за неговите предградија, градот мораше да ја приспособи својата улога во рамките на поголема метрополитенска област . Центарот на Детроит бележи зголемена улога како центар за забава во 21 век, со отворањето на три казино хотели, нови стадиони и ревитализирано крајбрежје. Митрополитскиот регион моментно држи околу една половина од населението на државата.

Историја уреди

Името на градот потекнува од реката Детроит (француски: le détroit du Lac Érié,, што значи проток на Езерото Ири), поврзувајќи ги Езерото Хјурон и Езерото Ири, во историски контекст, протокот ги вклучувал Езерото Сент Клер и реката Сент Клер. Патувајќи по реката Детроит во 1679 година на бродот Ле Грифон со Кавелиер де Ла Сале, таткото Луис Хенепин го забележа северниот брег на реката како идеална локација за населување. Таму, во 1701 година, францускиот офицер Антони де Ла Моте Кадилак, со 51 француски Канаѓани, пронашол место за населување, наречено Форт Поншартрен ду Детроит, наречено по грофот де Поншартрен, министер на морнарицата на Луј XIV. Франција предложи бесплатна земја сè со цел да привлече семејства во Детроит, кои пораснаа на 800 луѓе во 1765 година, најголемиот град помеѓу Монтреал и Њу Ореалнс. Франсоа Мари Пикоте, господин на Белестре (1719-1793, Монтреал) е последниот воен командант на Форт Детроит (1758-1760), предавајќи го градот на 29 ноември 1760 година на Британците. Трговијата за крзно во регионот беше од важна економска активност. Знамето на Детроит го одразува Француското наследство. За време на Француската и Индијанската војна (1760), британските трупи ја презедоа контролата и го скратија името на Детроит. Неколку племиња водени од поглаварот Понтиак, Отавански водач, го започнаа востанието на Понтиак (1763), вклучувајќи ја опсадата на Форте Детроит. Делумно, како одговор на ова Британското Кралско Прогласување од 1763 годинавклучи рестрикција на населувања на белци во Индијанските ненаселени територии. Детроит и припадна на САД под договорто Џеј. Во 1805 година, поголемиот дел од населението беше уништено од пожар. Речното складиште и оџаците од тули на дрвените куќи беа единствените градби сочувани. Од 1805 до 1847 година, Детроит е главен град на Мичиген. Како што се прошируваше градот, планот за распоред на улиците го разви Августус Б. Вудвард, шеф на правдата на територија на Мичиген. Детроит им припадна на Британските трупи за време на војната. Во 1812 година во опсадата на Детроит, што беше повторно освоен од САД во 1813 година и беше приклучен како град во 1815 г. Пред Американската Граѓанска војна, пристапот до градот на Канадската граница го направи клучното застанување покрај подземната железничка. Потоа Лиетунат, идниот претседател Улисес С.Грант беше поставен во градот. Неговот живеалиште сè уште е во сајмиштето на Државата Мичиген. Поради ова локално мислење, повеќето граѓани на Детроит волонтираа да се борат за време на Американската граѓанска војна, вклучувајќи го и 24-от Мичигенски пешадиски полк (дел од легендарната Железна бригада) кои се бореше со чест и настрадаа 82% ранети на Гетисбург во 1863 г. На пристигнувањето на Првиот Волонтерски Прешадиски Режим во Вашингтон, Абрахам Линколн ја цитираше изјавата: „Му благодарам на Бог за Мичиген!“ По смртта на претседателот Абрахам Линколн, Џорџ Армстронг Кастер го пренесе величањето на илјадниците собрани блиску до паркот Кампус Мартиус. Кастер ја водеше Мичигенската бригата за време на Американската Граѓанска војна и ги нарече Вулверини. Кон крајот на 19-ти и почетокот на 20 век, многу куќи и згради се изградија во Градскиот Златен век. Детроит беше опишуван како Приз на Западот по неговата архитектура, и по Вашингтонскиот булевар, неодамна електрифициран од Томас Едисон. Стратешки локациран покрај водите на Големите Езера, Детроит се појави како транспортен центар. Градот постепено растеше од 1830-те со пораст на превозот, бродоградби и производство на индустрии. Во 1896 г., просперитетен превоз на трговија го потикнаа Хенри Форд да го изгради својот прв автомобил во изнајмена работилница на Мек Авенија. Во овој период, Детроит ги прошири своите граници присоединувајќи ги сите делови на неколку околни села и градови. 20-от век Во 1903 г. Форд ја основа Форд Мотор Компанијата. Производството на Форд – и автомобилските пионери Вилиам Ц. Дурант, браќата Доџ, Пакард и Валтер Крајслер – го засилија статусот на Детроит како светски автомобилски капитал; исто така послужи да ги поттикне производителите на каминои како што се Рапид и Грабовски. Со воведување на Забраната, шверцерите ја користеа реката како главен канал за Канадските духови, организирани во голем дел од озлогласената Виолетова Банда. Форсираните расни врски беа очигледни во 1920-те од д-р Осиан Свит, црн Детроитски лекар ослободен од обвинението за убиство. Беше убиен човек кога истрели од куќата на Осиан беа истрелани во застрашувачката толпа која се собра за да се обидат да го избркаат со сила од претежно белото соседство. Со фабриките дојдоа и високопрофитни работнички синдикати во 1930-та како што е Обединетите авто работници кои ги започнаа споровите со производителите. Трудбениот активизам за време на овие години го зголемија влијанието на обединетите водачи во градот како пто е Џими Хофа од Тимстерс и Валтер Ројтер на автоработниците. 1940-те ја видоа изградбата на светскиот прв урбан автопатски систем под нивото на земјата – Дависон – и реорганизирање на Американската автомобилска индустрија за поддршка на Сојузничките сили за време на Втората светска војна која доведе до клучната улога на Детроит како елемент на Американскиот арсенал на демократија. Имаше шест бродови на Американската морнарица именувани по градот, вклучувајќи го и USS Detroit (LCS - 7). Развојот на индустријата беше поттикнат за време на првата половина на 20-оиот век како што градот привлече десетици илјадници нови жители, особено од јужниот дел на САД, за да стане четвртата најголема Соединета Американска Држава. Истовремено, се зголемија со брзото темпо на раст. Политичката промоција на Слепи бои на автомобилските погони резултираше со расна напнатост што избувна во бунт во полн обем во 1943год. Консолидацијата за време на 1950-те, особено во автомобилскиот сектор, посочувајќи на синџирот за снабдување. Широкиот систем на автопат изграден во 1950-те и 1960-те го олесни патувањето. Во 1940, градот држи околу една третина од населението на државата, додека Метрополитенскиот регион моментално има околу една половина. Пропорционален со поместувањето на населението и работните места за неговите предградија, даночна основа на градот беше уништена. Во јуни 1963 г. револуционерот Мартин Лутер Кинг, даде голем говор во Детроит кој го најави неговиот говор во Вашингтон „Јас имам сон“ два месеци подоцна. За време на Афроамериканското движење за граѓанските права во 1950-те и 1960-те, Детроит беше сведок на порастот на судирите помеѓу полицијата и младите црнци од внатрешноста на градот, завршувајќи во бунтот на Twelfth Street во јули 1967 г. По наредба на гувернерот Џорџ В.Ромни беше испратена Националната гарда на Мичиген во Детроит, и престедателот Џонсон ги испрати трупите на Американската армија. Резултатот беше 43 мртви, 467 ранети, преку 7.200 апсења, и повеќе од 2.000 згради уништени. Илјадници мали бизници беа трајно затворени или преместени во побезбедни соседства, и погодените области лежат во урнатини со децении. Бензиската криза од 1973 и 1979 г. влијаеше на автомобислаката индустрија во САД како мали автомобили од странски производители направени приливи. Ренесансата е честа тема меѓу градските водачи, засилен со изградба на Ренесансен центар во доцните 1970-ти. Овој комплекс на облакодери, дизајниран како град во град, заедно со другите настани, го забави и на крајот почна да го преврте трендот на бизниси напуштајќи го центарот на Детроит од доцните 1990-ти. Во 1980 година, Детроит беше домаќин на Републиканската национална конвенција која го номинираше Роналд Реган за успешен обид за претседател на САД. Во текот на 1980 година, празни структури беа уништени за да направат пат за нов развој и ревитализација. Во 1990-тите, градот почнаа да добива заживување со многу од неговите области центрирани во Даунтаун, Мидтаун, и Њу Центар. Еден Детроит Центар (1993) стана Панорама на градот. Во годините што следеа, се отворија три казина: МГМ Гранд Детроит, Мотор Сити Казино и Гриктаун Казино кој дебитираше како хотели во 2007-08. Нови даунтаун стадиони беа соодветно конструирани за Детроит Тајгерс и Детроит Лајонс во 2000 и 2002 година;. Ова го стави домашниот стадион на Лајонс во градот соодветен за првпат од 1974 г. Градот, исто така, ги виде историските книги Кадилак Хотелот и Форт Шелби Хотел за првпат повторно отворени во повеќе од 20 години. Градот беше домаќин на 2005 MLB Аll-Star натпревар, 2006 Super Bowl XL, 2006 World Series, WrestleMania 23 во 2007 година, а NCAA Final Four во април 2009 година од кои сите поттикна многу подобрувања во централното градско подрачје. Во 2011 година, Детроит Медицински центар и Хенри Форд здравствениот систем значително ги зголемија инвестициите во медицински истражувачки капацитети и болниците во Мидтаун и Њу Центар на градот. Речниот брег на градот е фокусот на многу развој следејќи го примерот од Виндзор, Канада која ги започна своите конверзији на вода паркови во 1990-тите. Во 2001 година, првиот дел (протегајќи се од Џо Луис Арена преку Харт Плаза) на Меѓународниот речен брег беше завршен како дел од 300-та годишнина на градската прослава. Во следните години, брегот стекна милји на паркови и фонтани. Во 2011 година, Управата Порт на патничкиот терминал беше отворен со речната прошетка поврзувајќи го Харт Плаза со ренесансниот центар. Овој развој е потпора во план на градот да се подобри неговата економија преку туризмот.Во следните години, брегот доби милји паркови и фонтани. Овој развој е потпора во план на градот да ја подобри својата економија преку туризмот. По должината на реката, програмерите градат елитни станови како воден печат на Детроит. Некои градски знаци на ограничување, особено на границата Дирборн вели "Добредојдовте во Детроит, Ренесансниот град основан 1701.

Опаѓање уреди

Една од десетици илјади напуштени куќи во Детроит. Долго големиот центар на популацијата и главен мотор на светот на автомобилското производство, Детроит помина низ континуиран економски пад. Како и многу други американски градови Детроит стигна до врвот на неговото население во пописот од 1950. Населението брои 1,8 милиони луѓе, а од 2010 година пописот имаше помалку од 40% вкупно повеќе од 700.000 жители, а само Сент Луис, Мисури и Јангстаун, Охајо видпа пад од 60% или повеќе истовремено, Јангстаун често се споредува со Детроит во многу помал обем поради своите економски проблеми. Населението на градот опаѓа со секој нареден попис од 1950 година. Иако по непосредната причина за намалување, повлекувањето на автомобилскато производство по 1980 година ја влоши ситуацијата на градот, така доминирана од страна на индустријата. Тековното опаѓање остави свој белег на градот, особено во тешко урбано распаѓање и илјадници празни куќи, станбени згради, како и комерцијални објекти низ градот. Некои делови од Детроит се ретко населени резултира дека градот има тешкотии во обезбедување на општинските услуги како што се полицијата, противпожарна заштита, училишта, отстранување на ѓубре, отстранување на снег, осветлување и слично. Градот се обиде да донесе различни решенија како што се уривање на напуштените домови и згради, иако постојат десетици илјади напуштени структури; отстранување на улично осветлување од големи делови на градот, и поттикнување на малата популација во одредени области да се преселат во повеќе населени места на градот, како што не може да биде брз одговор за услугите на градот како што се полицијата во ненаселени места. Повеќе од половина од сопствениците на Детроит 305.000 домови не успеа да ги платат своите 2011 даночните сметки, влошувајќи ја финансиската криза на градот. Според вестите, 47 отсто од даночната парцела во градот се заостанатите на нивните 2011 даночните сметки, што резултира во околу $ 246,000,000 неплатени даноци и такси, речиси половина од нив се должни на Детроит. Остатокот од парите ќе се наменат за Вејн Округ, Детроит државните училишта, и системот на библиотеките. Прегледот исто така, пронајде 77 блокови во Детроит кои имаа само еден сопственик кој плаќа даноци во 2011 година. Како резултат на покачена невработеност беше пропратено со бел лет и средната класа, лет до предградијата (а во некои случаи во други држави), и градот беше оставен со намалена даночна основа, депресивна вредност на имотот, напуштени згради, напуштени населби, високо ниво на криминал, како и изречената демографски дисбаланс.

Географија уреди

Според САД Бирото за попис, градот има вкупна површина од 142,87 квадратни милји (370,03 км2), од кои 138,75 квадратни милји (359,36 км2) на тоа е земјиште и 4,12 квадратни милји (10,67 км2) е вода. Детроит е главен град во Метро Детроит и Југоисточен Мичиген кој се наоѓа во Среден САД и регионот на Големите Езера. Градот се спушта нежно од северозапад до југоисток сè до рамнината составен главно од ледничката и езерската глина. Најзначајната топографска функција во градот е Детроит морена, широк глинен гребен на кој постарите делови од Детроит и Виндзор седат на врвот, што се издига околу 62 метри (19 м) над реката во својата највисока точка. Највисоката надморска височина во градот се наоѓа директно на север од Горхам игралиште на северозападната страна околу три блокови јужно од 8 Mile Road, седи на висина од 675 метри (206 м) до 680 метри (210 м). Најниската точка на Детроит е Детроит реката, која е на површината од висина од 572 стапки (174 м). Детроит реката Меѓународниата заштита на дивиот свет е единствената меѓународна заштита на дивиот свет во Северна Америка, која уникатно се наоѓа во срцето на големата метрополитенска област. Во заштитата се вклучени острови, крајбрежни мочуришта, блата, јата, водено земјиште који заедно сочинуваат 48 милји (77 км) од Детроит реката и Западното Езеро Иришорлајн.Гросе Иле е најголемиот остров во Детроит реката и најмногу населен остров во Мичиген. Беле Остров парк е 982-акр (1.534 метри квадратни; 397 ха) остров парк во Детроит реката, меѓу Детроит аи Винздор, Онтарио. Тој е поврзан со копното со Мекартур мост во Детроит. Беле Остров парк содржи многу местоположби од интерес вклучувајќи го и Џејмс Скот Спомен фонтаната, конзерваториум на Беле Остров, Детроитски јахт клубови во соседниот остров, половина милја (800 метри) плажа, терен за голф, центар на природата, споменици, и градини. Панорамата на градот може да се гледа од островот. Три системи на патишта го преминуваат градот: оригиналниот француски шаблон, радијални авении од Вашингтон, инспириран систем, и вистински северно-јужни патишта од Уредбата на северозападниот дел на градскиот систем. Градот е на север од Виндзор, Онтарио. Детроит е единствениот голем град по должината на американско-канадската граница во која се патува на југ, со цел да се влезе во Канада. Детроит има четири гранични премини: Амбасадорот мост и Детроит-Виндзор Тунел кој обезбедува автопати за моторни возила, со тунелот на железничката централа на Мичиген обезбедува железнички пристап до и од Канада. Четвртиот граничен премин е Детроит-Виндзор камион Фери, кој се наоѓа во близина на Солт Виндзор рудникот и Цуг Островот. Во близина на Цуг Ајленд, на југозападниот дел на градот на врвот на 1.500 хектари (610 хектари) се наоѓа рудник за сол кој е 1.100 метри (340 метри) под површината. Солт Детроит компанијата за рудник има повеќе од 100 милји (160 км) во рамките на патиштата. КЛИМА Детроит и остатокот од југоисточниот дел на Мичиген имаат влажна континентална клима (Köppen DFA), која е под влијание на Големите езера. Зимите се студени, со умерени снежни врнежи и температурата во текот на ноќта опаѓа под 0 °F (-17,8 ° С) околу трипати во годината, додека летата се топли до жешки со температури над 90 °F (32.2 °C) за 13,3 дена. Снежните врнежи, кои обично достигнуваат во просек 43,8 инчи (111 см) по сезона од декември до февруари. Месечно во просек се движат од 26,5 °F (-3,1 °C) во јануари до 74.6 °F и (23.7 °C) во јули. Највисоката измерена температурата беше 105 °F (40.6 °C) на 24 јули 1934 година, додека најниска измерена температурата беше -21 °F (-29,4 ° С) на 21 јануари 1984. Неговата клима е многу добра за одгледување на језуитски крушкини дрвја.

Градски пејзаж, архитектура уреди

Виден во Панорама, крајбрежјето Детроит покажува различни архитектонски стилови. Пост модерните неоготски кубиња на Еден Детроит Центар (1993) беа дизајнирани да се вклопат со градските Арт Деко облакодери. Заедно со Ренесансниот центар, тие формираат специфичен и препознатлив хоризонтот. Примери на Арт Деко стил вклучуваат зградите Гардиан и Пенобскот во центарот на градот, како и здградите на Фишер и Кадилак место во новата област на Центарот во близина на државниот универзитет Вејн. Редот на истакнати структури на градот се САД најголемиот Фокс Театарот, Детроит опера и Детроит Институтот за уметности. Додека центарот на градот и областа на Новиот Центар содржат високи згради, поголемиот дел од околните градови се состојат од низок пораст на структури и едно-семејни куќи. Надвор од јадрото на градот, високи станбени згради се издигаат и се наоѓаат во населбите, како што се Источен Риверфронт проширувајќи се кон Грос Поинт и Палмер Парк соседството само западно од Вудворд. Универзитетот Комонс-Палмер Парк областа во северозападниот дел на Детроит е во близина на Универзитетот на Детроит Мерси и Mаригров колеџ кој сидра историски населби вклучувајќи Палмер Вудс, Шервуд шума, и на Универзитетот округ.

Националниот регистар на историски места наведува неколку населби и области. Населби изградени пред Втората светска војна како одлика на архитектурата во тоа време, куќи од дрво и тула во соседството на работничката класа, поголеми домови од тула во населбите на средната класа, и раскошни куќи во населите на горната класа, како што се Браш парк, Вудбриџ, индиско село, Палмер Вудс, Бостон-Едисон, и други.

Некои од најстарите населби се покрај коридорите на Вудворд и Источна Џеферсон. Некои понови станбени изградби, исто така, може да се најдат по должината на коридорот Вудворд, далеку запад и североисток. Некои од најстарите преживеани населби вклучуваат Вест Канфилд и Браш парк кои и двете инвестирале мулти-милионски рестравации во изградба на нови домови и станови. Многу архитектонски значајни згради во градот се Националниот регистар на историски места и градот има еден од САД најголема преживеаните збирки на згради на доцниот 19 и почетокот на 20 век. Постојат голем број на архитектонски значајни цркви и катедрали низ градот вклучувајќи ги Свети Јосиф, Стариот Света Марија, најслаткото срце на Марија, и катедрала на Најблагословена Причест. Градот има значителна активност во урбанистички проект, историска конзервација и архитектура. Голем број проекти се развиени во центарот на градот од кои кампус Mаритус парк е еден од најзначајните-има релативизирани делови во градот. Гранд Циркус Парк стои во близина на театарот област на градот, Форд Филд, домот на Детроит Лавови, и Cомерциа парк, дом на Детроит тигри. Други проекти вклучуваат уривање на Аудиториум Форд исклучување на Џеферсон Св. Меѓународното крајбрежје на Детроит вклучува делумно завршени три и пол километри шеталиштесо комбинација на паркови, станбени згради и комерцијални области од Харт Плаза на Мекартур мост пристапувајќи го Беле Островот (најголемиот остров парк во американскиот град). Крајбрежјето вклучува Три-Стогодишен парк членка и пристаниште, прво Мичиген урбаните парк членка. Втората фаза е две-милји (3 км) екстензија од Харт Плаза на Амбасадорот мост за вкупно пет милји (8 километри) на автопат од мостот мостот. Граѓански Планерите предвидуваат дека riverfront својства осуди под еминентни домен, со пешачки паркови, ќе поттикне повеќе станбени развој. Други големи паркови ги вклучува Палмер (северно од Хајленд Парк), реката Руж (во југозападниот страна), а вторите паркови (на источниот дел на реката во центарот на градот).

Населби уреди

Детроит има различни типови на соседства. Ревитализираниот центар, Мидтаун, и областа на Новиот Центар има функција на многу историски згради со голема густина, додека надвор од градот, особено на североисток и на границите, високо ниво на слободни места се проблематични, за што голем број на решенија беа предложени . Во 2007 година центарот на Детроит беше признат како најдобро соседтсво во градот, во која да се пензионира меѓу САД најголемата метро област од страна на уредниците на магазинот ЦНН Пари. Лафајет парк е ревитализирано соседство на источната страна на градот, дел од Лудвиг Мис фан дер Рохе станбена област. 78-акр (32 хектари) развој првично беше наречен паркот Гратиот. Планиран од Мис фан дер Рохе, Лудвиг Хилберсајмер и Алфред Колдвел што вклучува убав, 19-акр (7,7 ха) парк без сообраќај, во кои се наоѓаат овие и други ниски станбени згради. Имигрантите придонесоа за ревитализација на соседството во градот, особено во југозападниот дел на Детроит. Југозападен Детроит доживеа просперитетна економија во последниве години, како што беше потврдено со нови станови, зголемување на отворање на бизниси и неодамна отворен Мексикантаун Меѓународен Добредојдовте центар. Градот има бројни населби кои се состојат од слободни својства што резултира со ниско населена густина во оние области, се протегаат градските услуги и инфраструктурата. Овие населби се наоѓаат во североисточниот дел и на работ на градот. Анкетата од 2009 покажа околу една четвртина од станбените згради градот да се неразвиени или слободни, и околу 10% од домување во градот да се зафатени. во анкетата исто така, објавија дека повеќе (86%) од домовите во градот се во добра состојба со малцинствата (9%) во објективна состојба на кои им е потребна мала поправка. За да се справи со прашањето за слободни работни места градот започна уривање на напуштените куќи, разурнувајќи 3.000 од вкупно 10.000 во 2010 година, но како резултат на ниска густина создеде притисок врз инфраструктурата на градот. За да се поправи ова, голем број на решенија беа предложени вклучувајќи релокација на жителите од повеќе ретко населени населби и претворање на неискористениот простор за земјоделска употреба, иако градот се очекува да биде во фаза на планирање до уште две години. Јавното финансирање и приватни инвестиции, исто така се направени со цел да се исполни ветувањето на рехабилитација на населбите. Во април 2008 година, градот објави $ 300 милиони стимулативен план за да создаде работни места и ревитализирани населби, финансирана од градските обврзници и платен од страна на издвојувањето околу 15% од обложениот данок. Градските работни планови за ревитализација на соседството вклучуваат 7-Мајл/Ливернос, Бритмур , Источно англиско село, Гранд реката / Гринфилд, Северен-крај, и Озборн. Приватните организации ветија значителни средства за финансирање на напорите. Покрај тоа, градот расчисти 1.200-акр (490 ха) дел од земјиштето за изградба на големи соседства , кој градот го нарече Далечниот Источен план. Во 2011 година, градоначалникот Бинг објави план за да се категоризираат населбите од нивните потреби и приоритети на најпотребните услуги за овие населби. Култура и современ живот Населението во Детроит на млади професионалци расте и малопродажбата се шири. Голем број на високолуксузни кревања се изградени. Ист Ривер развојните планови вклучуваат повеќе развивање на луксузни станови. Оваа динамика привлече многу помлади жители во центарот на градот, заедно со ревитализираниот Мидтаун и областа на Нов центар. Едно проучување од 2007 година покажа дека жителите Детроит се претежно млади професионалци (57 % се на возраст 25 - 34, 45 %имаат додипломски степен, 34 %имаат магистерско или стручно образование). А желбата да се биде поблиску до урбана сцена, исто така, привлече некои млади професионалци да го започнат престој меѓу дворци Гросе Поинте само надвор од градот. Близината на Детроит до Виндзор, Онтарио, се грижи за ставот и ноќниот живот, заедно со минималното пиење во Онтарио кое е на возраст од 19. Проучување во 2011 година од страна на резулатите за прошетка Детроит е признат за надпросечно место за пешачење меѓу големите градови во САД. Околу две третини од приградските жители повремено вечераат и присуствуваат на културни настани или се приклучуваат во професионални игри во градот Детроит. Забава и изведувачки уметности Од доцните 1940-ти живата музика е препознатлива одлика за ноќниот живот во Детроит придонесувајќи градот да се препознава под прекарот Мотаун. Метрополитенската област има многу национално истакнати места за жива музика. Концертите чиишто домаќини се изведбите на Live Nation низ целиот Детроит. Големи концерти се одржуваат во ДТЕ Енерџи Музички Театар и Палатата на Обурн Хилс. Градскиот театарски циклус на настани се вторите по големина во САД и приредуваат изведби од Broadway. Во големите театри вклучени се: Фокс Театар (5.174 седишта), Музик Хал (2.765 седишта), Гем Театар(451 седишта), Макосник Темпле Театар (4.404 седишта), Детроит Опера Хаус (2.765 седишта), Фишер Театар (2.286 седишта), Филморе Детроит (2.200 седишта), Св.Андревс Хал, Маџестик Театар и Оркестра Хал (2.286 седишта) кои приредуваат изведби од реномираниот Детроит симфониски оркестар. Недерландската организација, најголемиот контролор на продукцијата Бродвеј во градот Њујорк, произлезе со целта на Детроит Опера Хаус во 1922 г. од Недерландската фамилија. Мотаун Мотион Пиктуре Рекордс со 535.000 квадратни мерти (49.700 метри квадратни) произведува во Детроит и околната област врз основа на Понтиак Центерпоинт Бизнис Кампус за филмската индустрија за која се очекува да вработи преку 4.000 луѓе во метро областа. Градот Детроит има богато музичко наследство кое придонесе за појавата на голем број различни жанрови во текот на децениите одведувајќи го во новиот милениум. Важни музички настани во градот се: Детроит меѓународен џез фестивал, Детроит електронски музички фестивал, Мотор град музичка конференција (MC2), Урбана органска музичка конференција, концерт на бои и хип-хоп летниот џез фестивал. Во 1949тите, Детроит Блуз изведувач Џон Ли Хукер стана долгорочен жител во градското југозападно соседство Делреј. Хукер преку други важни блуз музичари се преселил од неговиот дом Мисисипи донесувајќи ги Делта Блуз во северните градови како што е Детроит. Хукер, снима за Фортуне Рекордс, најголемиот пре-Мотаун Блуз/ етикета на душата. Во текот на 1950-тите, градот стана центар на џезот, со ѕвездите изведувајќи во Блак Ботом соседството. Новите истакнати џез музичари од 1960-тите опфаќаат: труба свирач Доналд Бирд кој присуствуваше на Касс Тецх и изведуваше заедно со Арт Блекери и Џез Месенџерс на почетокот на неговата кариера и саксофонистот Пепер Адамс кој започна соло кариера и му се придружваше на Бирд на неколку албуми. Грејстоне Меѓународниот Џез Музеј го документираат џезот во Детроит. Други, истакнати Мотор Сити R & B ѕвезди во 1950-тите и почетокот на 1960-тите години беа Нолан Стронг, Андре Вилијамс и Натанаил Мајер - кои сите постигна локални и национални хитови на Фортуне продукцијата. Според Смокеј Робинсон, Стронг беше примарно влијание врз неговиот глас како тинејџер. На Фортуне продукцијата е управувана од семејство која наоѓа на Третата Авенија во Детроит, и е во сопственост на маж и жена тим на Џек Браун и Девора Браун. Фортуне, кое, исто така, издаваше кантри, госпел и рокабили LPs и 45s, ги постави темелите за Moтаун, која стана најголемата легендана музичка продукција во Детроит. Бери Горди Џр го основа Мотаун Рекордс кој стана познат во текот на 1960-тите и раните 1970-ти со како што се Stevie Wonder, The Temptations, The Four Tops, Smokey Robinson & The Miracles, Diana Ross & The Supremes, the Jackson 5, Martha and the Vandellas, The Spinners, Gladys Knight & the Pips, and Marvin Gaye. Уметниците беа поддржани од страна на Фанк браќата, домот на бендот Мотаун кој беше документиран Пол Џустмановиот филм „Стоејќи во сенките на Мотаун“, врз основа на истоимената книгата на Алан Слутски . Звукот Мотаун одигра важна улога во преминот на жалбата со популарната музика, бидејќи тоа беше првиот Афроамериканец во сопственост на издавачка куќа првенствено во функција на афроамерикански изведувачи. Горди го пресели Мотаун во Лос Анџелес во 1972 година да ја продолжи филмската продукција, но компанијата оттогаш се врати во Детроит. Арета Френклин, друга Детроит R & B ѕвезда, го носеше Мотаун звукот Меѓутоа, таа не снимаше во продукцијата Мотаун на Бери. Локалните уметници и бендови станаа познаит во 1960-тите и 70-тите години, вклучувајќи: MC5, The Stooges, Bob Seger, Amboy Dukes featuring Ted Nugent,Mitch Ryder and The Detroit Wheels, Rare Earth, Alice Cooper, and Suzi Quatro. Групата Кисс ја нагласи врската на градот со рок во песната Детроит Рок Сити и филмот произведен во 1999 година. Во 1980 година, Детроит беше важен центар на хардкор панк рок андерграунд со многу национално познати бендови кои доаѓаат надвор од градот и неговите предградија, како што се Necros, The Meatmen и Negative Approach. Во 1990-тите и новиот милениум, градот има произведено голем број на влијателни хип-хоп артисти, вклучувајќи ги и Еминем, хип-хоп артист со најмногу кумулативна продажба, хип-хоп продуцент Ј Dilla, раперот и продуцент Esham и хип-хоп дуо Insane Clown Posse.. Детроит се наведува како родното место на техно музика. Истакнати Детроит техно уметници вклучуваат Хуан Еткинс, Дерик Меј и Кевин Саундерсон. Бендот Спонџ имаа турнеи и произведуваа музика, со уметници како што Кид Рок и чичко Кракер Градот, исто така, има активна гаража рок жанр кој е генерирана за националното внимание со изведувачи како што се:. Вајт Страјпс, Фон Бондиес, Диртбомбс, Електрик Сикс и Хард Лесонс.

Туризам уреди

Многу од истакнатите музеи во областа се наоѓаат во историскиот културен центар соседството околу Вејн Државниот универзитет и Колеџ за Креативни студии. Овие музеи вклучуваат Детроит институт на уметностите, Детроит историски музеј, Чарлс Х Рајт Музејот на Афроамериканската историја, Детроит Научен центар, како главната гранка Детроит Јавната библиотека. Други културни истакнувања вклучуваат Мотаун историски музеј, студиото и училиштето Певабик Грнчарство, музеј Тускегее Аирмен, Форт Вејн, музеј Досин Големите езера , Музејот на современа уметност Детроит (MOCAD), институтот за современа уметност на Детроит (CAID), и конзерваториумот на Островот Беле. Во 2010 година, Г.Р. Н'Намди Галерија се отвори во 16.000 квадратни метри (1500 м2) комплекс во Мидтаун. Важната историјата на Америка и областа Детроит се изложени во Хенри Форд, најголемиот затворен-отворено музејскиот комплекс во САД. Детроитското историскио општество обезбедува информации за обиколки на цркви, облакодери, и вили во областа. Внатре Детроит, во меѓувреме, е домаќин на патувања, образовни програми, а во центарот на градот е добредојдениот центар. Други интересни страни на Детроит се зоолошката градина во Ројал Оак, Кранкбрук музеј на уметноста во Блумфилд Хилс, конзерваториумот Ана Скрипс Витхкомб на Беле Островот, и музејот Валтер П. Крајслер во Аубурн Хилс. Градскиот Гриктаун и трите на казино хотели служат како дел од центар за забава. Фармерскиот дистрибутивен центар Истерн Маркет е најголемиот отворен маркет со цветни леи во САД и има повеќе од 150 видови храна и специјализирани бизниси. Во саботите, околу 45.000 луѓе купуваат во историски градскиот Источен пазар. Мидтаун и Новиот центар област се центрирани во Вејн Државниот универзитет и Хенри Форд болницата. Мидтаун има околу 50.000 жители и привлекува милиони посетители секоја година со своите музеи и културни центри; На пример, на Фестивалот Детроит за уметност во Мидтаун привлекува околу 350.000 луѓе. Годишните летни настани вклучуваат електронски музички фестивал, Меѓународниот џез фестивал, Сон Вудворд Круз, Африкан Ворлд фестивал, кантри-музика Хоедаун, Ноел најт, и Далиј во Алејата. Во центарот на градот, на глобално ниво Мартиус Парк е домаќин на големи настани, вклучувајќи го и годишниот Мотаун Винтер Бласт. Како традиционален светски автомобилски центар, градот е домаќин на Северо-американскиот меѓународен Авто Шоу. Одржуван од 1924 година, Американската парада Ден на благодарноста е една од најголемите на нацијата. Денови на реката. Пет дневен летен фестивал на Меѓународниот Риверфронт ве води до огнометите на Виндзор-Детроит Меѓународната Слобода Фестивал , кои ги подготвуваат толпа од луѓе кои се движат од неколку стотици илјади до над три милиони луѓе. Важен граѓанска скулптура во Детроит е "Духот на Детроит" од страна на Маршал Фредерикс на Колман млад Општински центар. Сликата често се користи како симбол на Детроит и статуата сама по себе е повремено облечена во спортски дресови за да прослави кога тимот Детроит е успешен. А споменикот на Џо Луис во пресекот на Џеферсон и Вудворд беше посветен на 16 октомври 1986. Скулптурата, нарачана од страна на Спортс Илустрејтед и направена од страна на Роберт Греам, е 24-метарска (7,3 м) стисната долга рака суспендирана од страна на пирамидалната рамка. Уметникот Тирее Гујтон ја создаде контроверзната уметничка улична изложба позната како Проект Хајделберг во 1986 година, користејќи ги пронајдените објекти вклучувајќи автомобили, облека и обувки пронајдени во близина на населбата и на Хајделберг Улица блиску до источната страна на Детроит. Гујтон продолжува да работи со соседните жители и туристи во постојано развивање на соседството ширум уметничката инсталација.

Географија уреди

Топографија уреди

 
Сателит слика од Детроит
 
Поглед на Детроит од Бел Ајел

Детроит се наоѓа во Среден Запад во САД, на врвот на реката Детроит. Канцеларијата за Сенсус на САД вели дека градот има 370.2 км2, од кои 359.4 км2 се копно и 10.8 км2 се вода. Детроит e главниот град во Југисток Мичиген и Метро Детроит, најголемиот метрополитенска област во Мичиген. Највисокиот надморска височина на Детроит се наоѓа во севенрозападна страна на градот, малце западно од Палмер Парк, со 204 м височина. Најнискиот надморска височина на Детроит се наоѓа на реката, со 176 м височина. Детроит Меѓународна Резерва е едниот меѓународна резерва во светот.

Се наоѓа северно од Виндзор, Канада, што го прави едниот голем град во САД кај треба да се оди јужно да се влези во Канада. Детроит има четири граници со Виндзор: Амбасадор Мост, Детроит-Виндзор Тунел, Мичиген Централ Релвеј Тунел, и Детроит-Виндзор Ферибот.

Клима уреди

Детроит и целата Метро Детроит има континентална клима. Во зима, градот е многу ладно и има многу снег.[9] Температурата во зима некогаш достигнува и до –12 °C. Во лето, температурата некогаш достигнува и до 32 °C. Месечно врнежје во градот е од 50 до 100 мм. Најтоплата температурата во Детроит низ историјата е 40,5 °C на 24 јули 1934. Најниската температурата во Детроит низ историјата е –31,1 °C на 22 декември 1872.[10]

Паркови уреди

 
Кампус Маршус Парк
 
Харт Плаза

Кампус Маршус Парк се наоѓа во центарот на Детроит. Паркот беше основан во 1805 година, што го прави најстариот парк во градот. Пред 1900, Кампус Маршус Парк имаше многу акри, ама дека требаше место за коли, парката беше заместван со улици. Во 2004 година, нова Кампус Маршус Парк се напраде.

Харт Плаза се наоѓа на реката Детроит, до ренесанса Центар и Комерика Тауер. Паркот е исто локациа кај Антуан Ломе де Ламот-Кадилак застанале прво.

Гранд Циркус Парк се наоѓа малку северно од Кампус Маршус Парк, во Детроит Театар Дистрикт. Паркот беше основан во 1850 година и има многу стари статуи и фонтани.

Бел Ајел Парк е остров во реката Детроит. Во островот има плажа, музеј, голф, и брод клуб. Брегова охрана на САД имале база на Бел Ајел.

Градски пејзаж уреди

 
Детроит

Архитектура уреди

 
Пенобскот Зграда со Дајм Зграда
 
Хоризонтот на Детроит во Харт Плаза

Детроит има многу различни архитектурски дизајни.

Даунтаун Детроит и Новиот центар имаат високи згради, но секаде другаде во градот зградите се куќи и мали згради.

Многу згради во Детроит се на Нешонал Регистер од Хисторик Плејсес, и градот има голем број од згради напреани во касно 19 век и рано 20 век.[11]

Населби уреди

 
Вилис-Селден Дистрикт

Детроит има многу населби и дистрикти на списокот на Нашионал Регистер на Хисторик Дистрикти, како Гриктаун Хисторик Дистрикт. Во Сабота, 45,000 одаат до Источен Маркет Хисторик Дистрикт.[12] Мидтаун и Нов Центар имаале околу 50,000 жители, но добиеле милиони туристи секоја година според големиот број на музеи, и културни центари.[13] Универзитет Комонс-Палмер Парк Дистрикт во Северзападно Детроит е до Универзитет од Детроит Мерси и Меригров Факултет и има хисторик дистрикти, како Палмер Вудс Зелени Акри.

Култура уреди

Спорт уреди

 
Комерика Парк
 
Форд Филд
 
Џо Луис Арена
 
Палас од Абурн Хилc

Детроит е еден од 13 градови кој имаат еден профеционален екипа од сите четири главни спорт лиги во Северна Америка. Три од овие екипи играт во градот. Само Пистонс играт надвор од Детроит, во Аубурн Хилс. Прекарот на Детроит во 1930те беше "Градот од Шампиони" дека многу екипи и спортисти од градот победеле.

Клуб Лига Стадион Основан Победи
Детроит Лајонс НФЛ Американски фудбал Форд Филд 1930 4 (НФЛ), 0 (Супер Бол)
Детроит Пистонс НБА Кошарка Палас од Аубурн Хилc 1941 2 (НБЛ), 3 (НБА)
Детроит Ред Вингс НХЛ Хокеј Џо Луис Арена 1926 10
Детроит Тајгерс MLB Бејзбол Комерика Парк 1894 4
Детроит Шок ЖНБА Кошарка (жени) Палас од Аубурн Хилc 1998 2

Демографија уреди

Историја на население[14]
Година Жители
1840 9 102
1850 21 019
1860 45 619
1870 79 577
1880 116 340
1890 205 876
1900 285 704
1910 465 766
1920 993 078
Година Жители
1930 1 568 662
1940 1 623 452
1950 1 849 568
1960 1 670 144
1970 1 511 482
1980 1 203 339
1990 1 027 974
2000 951 270
2006 918 849

Детроит, во 2000 година, имал 951 270 жители, 336 428 куќи, и 218 341 семејства. Помеѓу 2000 и 2007 година, бројот на жители се намалил за околу 18 000. Bo 60-тите години, многу белци се преселиле во предградијата.

Bo 2000 година, Детроит имал 82,70% цpнци, 12,26% белци и 5,04% дpyги.

Bo Детроит, 31,1% од жителите ce помлади од 18 години, 9,7% ce од 18 до 24 години, 29,5% ce од 25 до 44 години, 19,3% ce од 45 до 64 години, и 10,4% ce поcтapи од 65 години.

Има околу 10.000 Македонци во Метро Детроит.[15]

Право и влада уреди

Престапление уреди

Престапление во Детроит се намале од 1980те, но градот е шести во престапление од 25те најголеми градови во САД.[16]

Личности уреди

Детроит како тема во популарната култура уреди

 • „Паника во Детроит“ (англиски: Panic In Detroit) - песна на англискиот поп-рок музичар Дејвид Боуви од 1973 година.[17]
 • „Градот на колите гори“ (англиски: Motor City Is Burning) - песна на американската рок-група „МЦ5“ (MC5) од 1969 година.[18]

Збратимени градови уреди

Детроит има пет збратимени градови:[19]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „USGS detail on Detroit“. Посетено на 2007-02-18.
 2. „Annual Estimates of the Population for Incorporated Places Over 100,000, Ranked by 1 јули 2006 Population: 1 април 2000 to 1 јули 2006“. U.S. Census Bureau. Посетено на 2007-06-28.
 3. Ankeny, Robert (9 ноември 2007). „Census Bureau boosts Detroit population to 918,949“. Crain's Detroit Business. Архивирано од изворникот на 2008-05-06. Посетено на 12 November 2007.
 4. 4,0 4,1 „2006 challenges“. US Census Bureau. Посетено на 2008-02-11.
 5. „Michigan Cities“. Encyclopedia Britannica Online. Посетено на 8 April 2007. [Detroit] is the automobile capital of the world
 6. „SAE World Congress convenes in Detroit“. Посетено на 12 April 2007.
 7. „Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: 1 април 2000 to 1 јули 2007“. US Census Bureau. Посетено на 9 September 2008.
 8. World Agglomerations (Посетено на 3 септември 2007).
 9. Detroit Weather & Climate (2006). Michigan Vacations Посетено на 20 април 2006.
 10. Daily Records - Detroit (2007). National Weather Service Detroit/Pontiac, MI (accessed 7 јули 2007).
 11. „American City: Detroit Architecture (Англиски)“. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2008-11-30.
 12. Eastern MarketModel D Media Посетено на 8 април 2007.
 13. Midtown
 14. Source : données du Bureau du recensement
 15. US Demographic Census[мртва врска]
 16. FBI UCR table 6. Посетено на 13 февруари 2008.
 17. DISCOGS, David Bowie ‎– Aladdin Sane (пристапено на 18.4.2020)
 18. DISCOGS, MC5 ‎– Kick Out The Jams (пристапено на 15.1.2020)
 19. "Sister Cities Online Directory: Michigan, USA." Sister Cities International, Inc.. Посетено на May 8 2007.