Благоја Ристески - Платнар

Благоја Ристески - Платнар (Прилеп, 5 март 1949 - Прилеп, 20 октомври 2004) — македонски поет, писател, драматург и колумнист.[1]

Благоја Ристески - Платнар
Роден Благоја Ристески
5 март 1949
Прилеп
Починал 20 октомври 2004
Прилеп
Занимање поет, писател, драматург, колумнист

ЖивотописУреди

Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје во 1975 година. Особено внимание му посветува на богатството на македонскиот јазик, транспонирајќи го во култивиран драмски дискурс. Тој е еден од ретките автори кој умее драмските текстови да ги пишува во стихувана форма и со специфичен архаичен збор. Обработува теми од македонското милје, македонските митови и од македонската историја и политика.

Драмски текстови: Carcinoma mamae (1982); Спиро Црне (1989); Арсениј (1993); Ибро јаране (1994); Летни Силјане (1994); Лепа Ангелина (1995); Венко (1998).

Награди: Награда за најдобар драмски текст на Македонскиот театарски фестивал Војдан Чернодрински - Прилеп, за текстовите Спиро Црне (1989) и Лепа Ангелина (1996). Неговите драми се преведени и изведувани на англиски, чешки, полски, руски, француски, романски, српски, словенечки, турски и на бугарски јазик. Починал во Прилеп на 20 октомври 2004 година[2].

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2004-11-20. Посетено на 2010-12-25.
  2. Пурковиќ, Златка (20 октомври 2004). „Почина Благоја Ристески-Платнар“. А1. Посетено на 2010-12-25.

Надворешни врскиУреди