Момчило „Момо“ Капор (српски: Момчило Момо Капор; 8 април 19373 март 2010) — српски романописец и сликар. Капор е автор на повеќе од четириесет романи, раскази, патни и автобиографски книги и есеи.

Момчило "Момо" Капор
Капор во 1970-тите
Роден/аМомчило Капор
8 април 1937(1937-04-08)
Сараево, Дринска бановина, Кралство Југославија
Починат/а3 март 2010(2010-03-03) (возр. 72)
Белград, Србија
ЗанимањеПисател, Сликар
НационалностСрбија
Период1975 — 2010
ЖанрРоманописец, Поет
Значајни делаБелешките на една Ана,
Фолиранти,
Зое,
Уна: Љубовен роман
ДецаАна

Тој бил воведен во литературните кругови како автор на радио, ТВ и театарска драма на почетокот на шеесеттите години. Неговите романи се на национални бестселер листи. Книгите на Капор се преведени на дваесет јазици. Колекција на кратки раскази за Кинотека во три и романите Зелениот филтер на Црна Гора и Последниот лет до Сараево биле објавени на француски јазик од L'Age d'homme, Лозана и Мајсторот на Сломовиќ од Ксение, Вевеј, Швајцарија. Капор е автор на неколку сценарија. Неговите слики биле изложени во Њујорк, Бостон, Женева, Франкфурт, Лондон и други градови.[1] Тој исто така ги илустрирал своите и бројни книги од други автори.

Момо Капор бил редовен член на Академијата за наука и уметност на Република Српска .

Разгледница од 2020 година со уметнички цртежи на Капор (лево) и автопортрет (десно)

Наводи уреди

  1. Dejan Stojanović, Pogledi (1990-11-09). „Pogledi magazine #70, pgs. 46-47“ (српскохрватски). Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)