Вељко Стојниќ

српски велосипедист

Вељко Стојниќ (српски: Veljko Stojnić; р. 4 февруари 1999) — српски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.[1]

Вељко Стојниќ
Лични податоци
Роден4 февруари 1999 (1999-02-04) (21 г.)
Висина1,87 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2018
2019
Светски велосипедски центар
Тим Франко Балерини
Професионални клубови
2020– Вини Забу-КТМ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotSerbia.png Национален хронометарски првак (2018)
Последна промена
7 март 2020

ДостигнувањаУреди

2016
Национално јуниорско првенство
1.   Хронометар
2. Друмска трка
2017
Национално јуниорско првенство
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
2. Краен пласман Белграфски трофеј Милан Паниќ
8. Европско хронометарско јуниорско првенство
9. Краен пласман Мировна трка јуниори
2018
1.   Национално хронометарско првенство
6. Средоземни игри, хронометар
2019
Национално првенство
2. Друмска трка
2. Хронометар
2020
1.   Спринтерски пласман Трка ОАЕ

НаводиУреди

  1. Visci, Claudio (30 декември 2019). „Un Team siciliano si presenta in Sicilia Vini Zabu'-KTM“ [A Sicilian team is presented in Sicily: Vini Zabu'-KTM]. Ciclismo Universale (италијански). Claudio Visci. Посетено на 12 јануари 2020.

Надворешни врскиУреди


Предлошка:Србија-велосипедист-никулец