Мехомија

град во Пиринска Македонија
(Пренасочено од Разлог)

Мехомија (од 1925 г. офиц. Разлог[1], бугарски: Разлог) — град во Пиринска Македонија, денес во Благоевградската област, југозападна Бугарија, недалеку од градот Банско. Брои 12.789 жители (2015) и претставува седиште на истоимената Општина Мехомија (Општина Разлог).

Мехомија
Разлог
Погледи на Мехомија
Погледи на Мехомија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
Управа
 • ГрадоначалникКрасимир Герчев
Надм. вис.&10000000000000812000000812 м
Население (2015)
 • Вкупно12.789
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2760
Повик. бр.0747
Мреж. местоМатична страница

Градот го добил новото име по традиционалната котлинска област Разлог (Разлошко), во која е сместен.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Указ № 86/обн. 26.03.1925 г.
  2. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди