Македонија во 2006 година

Република Македонија во 2006 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

ВодачиУреди

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

августУреди

септемвриУреди

 
T-Mobile Македонија
  • 7 септември - Мобилниот оператор Мобимак стана дел од групацијата „Дојче Телеком“ променувајќи го своето име во T-Mobile Македонија.
  • 10 септември - Координирањето на активностите за евроатлантска интеграција на Република Македонија се крева на највисоко ниво и се става директно под закрила на премиерот. Се формира и Комитет за прием на Република Македонија во НАТО. Со Комитетот заседава премиерот, а негови заменици се министерот за надворешни работи и министерот за одбрана[1].
  • 30 септември - На пошироката публика за првпат и беше презентиран Адам од Македонија.

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

КултураУреди

МузикаУреди

 
Елена Ристеска

Книги и списанијаУреди

Филм и телевизијаУреди

ОбјектиУреди

ОстанатоУреди

 
Орден „8 Септември“

СпортУреди

ФудбалУреди

2006-08-16
18:00 UTC+3
Естонија   0 – 1   Македонија А. Ле Ког , Талин
Гледачи: 7,500
Судија: Кристин Јакобсон (Исланд)
Report Седловски Гоце   73'

2006-09-06
21:00 UTC+2
Македонија   0 – 1   Англија Градски, Скопје
Гледачи: 16,500
Судија: Бертранд Лајец (Франција)
Report Петер Крауч   46'

2006-10-07
17:00 UTC+1
Англија   0 – 0   Македонија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 72,062
Судија: Маркус Мерк (Германија)
Report

2006-10-11
15:00 UTC+2
Андора   0 – 3   Македонија Естаде Комунале, Ла Вела
Гледачи: 300
Судија: Лаша Силагава (Грузија)
Report Пандев Горан   13'
Новевски Николче   16'
Наумовски Илчо   31'

2006-11-15
17:00 UTC+1
Македонија   0 – 2   Русија Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Алертс Пол (Белгија)
Report Бистров Владимир   18'
Аршавин Андреј   32'

* Пријателски натпревари

28 05 2006
19:00
Македонија   2 – 1   Еквадор Алфонсо Перез, Мадрид
Гледачи: 10,000
Судија: Гранде Геро (Шпанија)
Мазнов Горан   28'
Митревски Игор   73' (пен..)
Report Карлос Тенорио   18'

04 06 2006
20:00
Турција   0 – 1   Македонија Гротенбург-Креферд, Германија
Гледачи: 7,000
Судија: Кирхофер Торстен (Германија)
Report Мазнов Горан   80'

КошаркаУреди

РакометУреди

Женската ракометна репрезентација на Македонија го освои 12 место на европското првенство.

7 декември 2006
Србија 23 – 25 Македонија
8 декември 2006
Македонија 22 – 30 Унгарија
10 декември 2006
Австрија 28 – 25 Македонија

Олимписки игриУреди

  Алпско скијањеУреди

Натпреварувач Дисциплина Финале
прва трка втора трка трета трка Вкупно Место
Ивана Ивчевска велеслалом 1:13.89 1:23.47 n/a 2:37.36 40
слалом 52.40 57.73 n/a 1:50.13 48
Ѓорѓи Марковски велеслалом не заврши
слалом 1:04.03 не заврши

  Кроскантри скијањеУреди

Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Вкупно Место
Дарко Дамјановски 15 km класично одење 48:33.7 84

ОстанатоУреди

ПочинатиУреди

 
Петре М. Андреевски
 
Вера Ацева
 
Гоце Николовски
 
Панде Петровски

РодениУреди

НаводиУреди