Вукан Диневски

Вукан Диневски (роден на 22 април 1927 во Гостивар} - починал на 27 септември 2006 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, режисер, педагошки работник и изведувач на народна и на уметничка поезија.

Вукан Диневски
Роден 22 април 1927
Гостивар, Кралство СХС
Починал 27 септември 2006(2006-09-27) (возр. 79)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Мирно лето
Црно семе
Републиката во пламен
Јазол
Цвеќе на карпата
Занимање глумец, режисер, професор

Животопис

уреди

Диневски е роден во Гостивар на 22 април 1927 година. Завршил Средна државна театарска школа и Филозофски факултет во Скопје и Театарска академија во Загреб. Бил член на Драмата на МНТ од 1952 до 1964 и од 1966 до 1973 година. Во меѓувреме од 1964 до 1966 чил член на Драмскиот театар во Скопје. Бил професор е на ФДУ во Скопје. Починал на 27 септември 2006 година во Скопје. Добитник е на голем број награди и признанија, меѓу кои и наградата за животно дело на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ и наградата “11 Октомври[1]

Филмографија

уреди
1950 1960 1970 1980 1990 2000 Вкупно
Долгометражен филм 2 8 4 1 0 0 15
ТВ филм 0 2 6 6 2 0 16
ТВ серија 0 0 3 4 2 1 10
Вкупно 2 10 13 11 4 1 41
Филмографија на глумецот Вукан Диневски
Год. Назив Улога
1950-ти
1952 Фросина ТВ-филм
1958 Мис Стон ТВ-филм /
1960-ти
1960 Кота 905 ТВ-филм /
1962 Обрачун ТВ-филм Мирко
1963 Десант на Дрвар ТВ-филм Ранетиот
1966 До победата и по неа ТВ-филм /
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм /
1967 Домот на татко ти ТВ-филм
1967 Дивина ТВ филм /
1967 Соба бр. 6 ТВ-филм Иван
1968 Брат доктора Хомера ТВ-филм /
1968 Вук са Проклетија ТВ-филм /
1968 Лудиот и калугерицата ТВ филм /
1969 Републиката во пламен ТВ-филм Сулејман Али
1970-ти
1970 Цената на градот ТВ-филм Иван
1971 Жед ТВ-филм /
1971 Црно семе ТВ-филм /
1971 Македонски дел од пеколот ТВ-филм Бугарски офицер
1972 Вртлог ТВ-филм Иследникот
1973 Залез зад езерската земја ТВ-серија Василиј 2
1973 Смилевскиот конгрес ТВ-филм Славејко Арсов
1975 Волшебното самарче ТВ-серија /
1975 Зар и ти, Сотире? ТВ-филм /
1975 Шути и рогати ТВ-филм
1975 Парадоксот на Диоген ТВ-филм Обвинителот
1976 Војвода Спиро Црне ТВ филм /
1977 Дождовито сонце ТВ-филм /
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија Аџи Сабри
1980-ти
1980 Учителот ТВ-филм /
1982 Илинден ТВ-серија Ајредин
1983 Записник ТВ-филм /
1984 Јуначко Колено ТВ-серија /
1984 Комедијанти ТВ-серија Тома
1984 Другарувања ТВ-серија
1985 На наш начин ТВ-серија /
1985 Јазол ТВ-филм Бугарски полковник
1986 Состојба пред инфаркт ТВ-филм /
1986 Климент Охридски ТВ-филм Епископот Георгиос
1988 Марика лета со авион ТВ филм /
1989 Цвеќе на карпата ТВ филм Докторот
1990-ти
1988.-1993 Еурека ТВ серија Хипократ
1992 Хераклеја по вторпат ТВ филм /
1992 Последната Македонска елегија ТВ-филм
1994 Прекалени ТВ-серија
2000-ти
2000 Големи и мали ТВ-серија Сосед

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди