Прва фудбалска лига на Македонија 2005/2006

Првата фудбалска лига на Македонија 2005/2006 - 14. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 5 август 2005, a завршила на 21 мај 2006. Работнички Кометал ја одбранил титулата, со што ја освоил втората титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2005–06
ПрвациРаботнички Кометал
Лига на ШампиониРаботнички Кометал
УЕФА КупМакедонија Ѓорче Петров (преку македонскиот куп)
Вардар
Интертото КупПобеда
Најдобар стрелецМакедонија Стевица Ристиќ (27)

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2004/05

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2004/05

По крајот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2005/06

Екипи уреди

Екипа Град / Село Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Краун Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Работнички Кометал (C) 33 21 9 3 64 26 +38 72 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Македонија Ѓорче Петров[lower-alpha 1] 33 21 6 6 55 23 +32 69 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Вардар 33 19 7 7 42 19 +23 64
4 Победа 33 16 6 11 58 46 +12 54 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
5 Шкендија 79 33 15 4 14 48 47 +1 49
6 Башкими 33 13 6 14 50 49 +1 45
7 Ренова 33 13 5 15 45 49 −4 44
8 Влазрими 33 13 4 16 44 57 −13 43
9 Силекс (O) 33 10 11 12 54 58 −4 41 Пласман во баражот за опстанок
10 Брегалница Краун (O) 33 10 6 17 44 55 −11 36
11 Цементарница 55 (R) 33 8 8 17 38 51 −13 32 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Беласица Герас Цунев (R) 33 2 2 29 22 84 −62 8
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Македонија Ѓорче Петров обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2005/2006.


Резултати уреди

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите од табелата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22 уреди

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР ВЛА МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ЦЕМ ШКЕ
Башкими / 2-1 2-2 0-1 0-1 5-0 2-1 1-1 3-2 1-1 3-2 4-2
Беласица Герас Цунев 0-2 / 0-1 0-2 0-1 0-2 2-5 1-2 2-0 1-1 0-2 1-2
Брегалница Краун 0-1 3-1 / 0-3 1-1 0-4 2-0 1-2 2-1 1-2 2-1 2-0
Вардар 3-1 2-1 1-0 / 2-0 1-0 1-1 0-2 1-1 2-0 1-1 1-0
Влазрими 2-2 3-1 2-1 1-0 / 0-1 2-4 0-1 4-3 0-1 4-0 1-0
Македонија Ѓорче Петров 3-0 1-0 1-0 1-0 3-0 / 1-0 0-3 3-0 3-1 4-0 1-0
Победа 3-1 3-0 3-0 0-1 1-0 1-1 / 3-3 2-1 2-1 3-0 1-0
Работнички Кометал 2-0 3-0 7-2 1-0 2-1 1-0 1-1 / 1-0 3-1 3-1 3-0
Ренова 1-0 2-3 2-1 0-1 4-3 2-0 2-0 1-1 / 1-1 2-1 0-2
Силекс 4-1 1-0 4-3 0-2 1-1 0-2 2-2 2-4 1-1 / 3-2 1-1
Цементарница 55 1-0 3-0 1-2 0-1 3-1 2-2 2-2 2-2 2-0 2-0 / 1-2
Шкендија 79 0-1 2-0 1-4 2-1 2-1 2-1 4-5 2-1 2-1 4-1 1-0 /

Коло 23–33 уреди

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР ВЛА МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ЦЕМ ШКЕ
Башкими / 6-0 2-3 1-1 2-1 / 2-0 / / / 2-0 /
Беласица Герас Цунев / / / / / 1-4 / 0-3 0-2 4-6 / 0-3
Брегалница Краун / 6-1 / / / 1-2 / 0-0 / / 0-0 0-0
Вардар / 3-0 1-0 / 3-0 0-0 / / / / 2-0 2-2
Влазрими / 3-0 1-0 / / / / / 2-1 3-2 0-0 /
Македонија Ѓорче Петров 2-0 / / / 6-2 / 3-0 0-0 0-0 1-1 / /
Победа / 2-1 3-0 2-0 1-2 / / / / / 1-0 3-0
Работнички Кометал 0-0 / / 1-3 4-0 / 2-1 / 3-1 1-0 / /
Ренова 4-3 / 2-1 1-0 / / 3-0 / / / 2-1 /
Силекс 3-0 / 3-3 0-0 / / 4-2 / 2-0 / / /
Цементарница 55 / 1-1 / / / 0-2 / 0-0 / 3-2 / 3-1
Шкендија 79 1-0 / / / 5-1 0-1 / 2-1 1-2 2-2 / /

Бараж за опстанок уреди

28 мај 2006
17:00 СЕЛВ
Брегалница Краун 3 – 3 (прод.)
(4–3 пен.)
Караорман Градски стадион, Скопје
Делиоски   52'
Мимини   82'
Далчевски   98'
Давитков   32'37' (pen)
Ѓулас   103'
  Пенали  
4–3

28 мај 2006
17:00 СЕЛВ
Силекс 1 – 0 Маџари Солидарност Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Ристиќ   4'

Најдобри стрелци уреди

Играч Екипа Голови
  Стевица Ристиќ
Силекс
27
  Филип Ивановски
Македонија Ѓорче Петров
22
  Ристе Наумов
Вардар
15
  Аце Толески
Цементарница 55
14

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди