Олга Арбулјевска — поет, есеист и сликар. Родена е на 25 јули 1949 година во Ниш, Србија, починала на 6 јули 2018 во Скопје. Завршила Филозофски факултет и работела како новинар во „Нова Македонија“. Сега е уредник во телевизија Телма. Член на Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од 1972 година.[1]

Книжевно творештво

уреди
  • Канурки (поезија, 1972)
  • Икителија (поезија, 1981)
  • Свет камен (поезија, 1991)
  • Ветрот на промените (есеи, 1992)
  • Животница (поезија, 2006)[2][3]

Наводи

уреди
  1. „Македонски П.Е.Н. центар“. Архивирано од изворникот на 2009-07-03. Посетено на 2009-12-21.
  2. Дневник
  3. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија,2004, стр. 28.