Тајната книга

(Пренасочено од Тајната книга (филм))

Тајната книгамакедонски филм во холандско-француска копродукција[1] во режија на Владо Цветановски, а по сценарио на Јордан Плевнеш и Љубе Цветановски. Тјери Фремон, Жан-Клод Кариер, Владо Јовановски, Мето Јовановски, Ѓорѓи Јолевски и Лабина Митевска се јавуваат во главните улоги. Снимањето на филмот започнува во 2002 година, а претпремиерата ја има четири години подоцна[2].

„Тајната книга“
плакат од филмот
РежисерВладо Цветановски
ПродуцентКТВ Медија
Димитар Николов
СценаристЈордан Плевнеш
Љубе Цветановски
Главни улогиТјери Фремон
Жан-Клод Кариер
Владо Јовановски
Мето Јовановски
Ѓорѓи Јолевски
Лабина Митевска
Трајче Иваноски
Лилјана Велјанова
Александар Чамински
Кирил Ристоски
Петар Темелковски
Владимир Светиев
Петар Мирчевски
Премиера2006
Времетраење93 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
ЈазикМакедонски
Француски

Содржина

уреди

Приказната за филмот е заснована врз потрагата по „Тајната книга“, книга напишана на глаголско писмо. „Тајната книга“ се претпоставува дека ги содржи основите на богомилското верување, познато исто така и како катарство. Богомилите, прогонувани од страна на црквата, ја напуштаат нивната татковина и почнуваат да се селат кон северозапад, ширејќи го нивниот начин на живот и размислување секаде каде што оделе и преку Босна, Далмација, северна Италија, стигнуваат до југот на Франција, каде што тие (познати како катари) ја оформуваат својата нова татковина.

Локации на снимањето

уреди

Снимањето на филмот минува низ три етапи, на различни локации, во согласност со барањата на приказната:

Улоги

уреди

Исклучителните глумци дадоа нивен особен печат на овој филм кој беше подготвен и снимен од страна на широка меѓународна екипа.

Поврзано

уреди

Белешки

уреди
  1. „Падна првата клапа на „Тајната книга". А1 телевизија. Посетено на 2008-09-15.
  2. Александра Бубевска. „Претпремиерно беше прикажан „Тајната книга". А1 телевизија. Посетено на 2008-09-15.

Надворешни врски

уреди