Партија за европска иднина

Партијата за европска иднина (ПЕИ) — македонска политичка партија на политичкиот центар, формирана во Скопје на 16 април 2006 година.[1] На парламентарните избори одржани во 2006 година освоила едно пратеничко место во Собранието на Македонија.[2] Учествува во составот на Владата на Македонија, заедно со ВМРО - ДПМНЕ, ДПА, ЛП, СПМ, НСДП и ДОМ. Водач на ПЕИ е Фијат Цановски.[3]

Партија за Европска Иднина
ВодачФијат Цаноски
Основана16 април 2006
ИдеологијаЦентар
Меѓународна припадностнема
Европска припадностнема
Боисина, жолта и зелена
Мрежно место
http://www.pei.org.mk
Знаме
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Наводи уреди

  1. „Во Струга ќе се формира партија на Македонците муслимани“. Канал 5. 16 април 2006. Посетено на 2010-01-10.
  2. „Резултати од избор на пратеници во Собранието на Република Македонија одржани на 5 јули 2006 година“. Собрание на Република Македонија. Посетено на 2010-01-10.
  3. Светомир Шкариќ, Уставно право, Скопје, 2006.

Надворешни врски уреди