Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Велес

„Свети Кирил и Методиј“ — соборна црква во центарот на Велес, во состав на Повардарската епархија на Македонската православна црква.

Свети Кирил и Методиј

Поглед опдблизу на црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Велес

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба

Карта

Место Велес
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Изградба во тек (од 2006)
Архитектонски опис

Се наоѓа во строгиот центар на градот, веднаш до гимназијата „Кочо Рацин“ во Младинскиот парк. Изградбата е започната во 2006 година сè уште е во тек[1], односно во завршната фаза. Според изгледот црквата Свети Кирил и Методиј во Велес е изградена по примерот на црквата „Света Богородица“ во с. Калишта, Струшко[1]. Црквата ќе зафаќа површина од 500 м2.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Започна изградбата на црквата „Св.Кирил и Методиј". Ти реков ми рече. 2 јуни 2006. Посетено на 2011-02-25.

Надворешни врски уреди

41°43′2.94″N 21°46′27.31″E / 41.7174833° СГШ; 21.7742528° ИГД / 41.7174833; 21.7742528