Црква „Св. Илија“ - Лубница

црква во селото Лубница

Свети Илија — македонска православна манастирска црква, сместена на рид над селото Лубница, Општина Конче, Македонија.

Свети Илија

Поглед на црквата „Св. Илија“ над селото Лубница

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°29′51″N 22°22′02″E / 41.49750° СГШ; 22.36722° ИГД / 41.49750; 22.36722
Место Лубница
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 2006
Осветување 2006
Архитектонски опис

Се наоѓа над ридот на селото Лубница, од каде се пружа целосен поглед на селото. Црквата е посветена на Пророкот Илија, како што е и селската слава на селото Лубница. До црквата се стигнува преку земјена патека од селото, која започнува над селските гробишта во Лубница.

Историја уреди

Се верува дека манастирот бил изграден на темели на стар објект. Иницијатива за манастирската црква „Св. Илија“ ја започнал чичко Спасе од село Ињево.[1]

Нејзината изградба завршила во 2006 година.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Изграден и осветен манастир во село Лубница“ (PDF). Посетено на 2 април 2016.[мртва врска]

Надворешни врски уреди