Алфонсо Перес

Алфонсо Перес Муњос (роден на 26 септември 1972 година, во Хетафе) — шпански поранешен фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Алфонсо Перес
Лични податоци
Роден на 26 септември 1972 (1972-09-26) (50 г.)
Роден во Хетафе, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2005 (32 г.)
Младинска кариера
Хетафе Хетафе
Реал Мадрид Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1992 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 3 (1)
1991-1995 Реал Мадрид Реал Мадрид 88 (13)
1995-2000 Бетис Бетис 152 (57)
2000-2002 Барселона Барселона 21 (2)
2002Марсеј Олимпик Марсеј 11 (4)
2002-2005 Бетис Бетис 45 (10)
Репрезентација
1988-1989 Шпанија Шпанија 16 12 (6)
1989-1990 Шпанија Шпанија 18 12 (5)
1991 Шпанија Шпанија 19 1 (0)
1991-1993 Шпанија Шпанија 21 7 (0)
1991-1992 Шпанија Шпанија 23 11 (6)
1992-2000 Шпанија Шпанија 38 (11)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

КариераУреди

Клупска кариераУреди

Алфонсо е роден во Хетафе, предградието на Мадрид и ја започнал својата кариера во Реал Мадрид. Во 1991 година, на возраст од само 18 години, го направил своето деби за првиот тим на Реал. Иако тој никогаш не врежал редовно место во почетниот состав на кралевите - играјќи главно како замена прво на Емилио Бутрагуењо, а потоа и на Иван Заморано - тој сепак му помогнал на клубот од главниот град да го освои шпанското првенство во сезоната 1994-1995.

Во летото 1995 година, Алфонсо му се приклучил на Реал Бетис. Во неговата втора сезона во клубот, тој постигнал 25 гола во лигата што е најголемиот број на голови постигнати од еден играч на Бетис за време на една сезона; тој исто така бил втор стрелец во лигата зад Роналдо и му помогнал на својот клуб да заврши на високото четврто место.[1][2]

По одличните игри за Бетис и за шпанската репрезентација на Европското првенство 2000, во летото 2000 година Алфонсо потпишал за Барселона. Сепак, тој имал големи потешкотии да се прилагоди на Камп Ноу, постигнувајќи само два гола во лигата (и двата во гостинската победа со 6-0 над Реал Сосиедад) и уште три во Купот на Шпанија за време на својата прва сезона. Откако во следната сезона играл многу малку за Барса, тој бил проследен на позајмица во францускиот Олимпик Марсеј во јануари 2002 година, која исто така се покажала не успешна.[3]

Пред почетокот на сезоната 2002-2003, Алфонсо се вратил во Бетис. После две сезони во кои постојано се мачел со повреди и не бил во препознатливата форма, Алфонсо ја завршил својата кариера во јуни 2005 година. Со 80 гола за Бетис, тој е шести најдобар стрелец во историјата на клубот.

Репрезентативна кариераУреди

Алфонсо одиграл 38 натпревари и постигнал 11 голови за сениорската репрезентација на Шпанија, правејќи го своето деби во пријателски натпревар против Англија на 9 септември 1992 година, во Сантандер.[4]

Тој ја претставувал својата земја на Европското првенство 1996. Тој ги одиграл сите натпревари на Шпанија на турнирот и постигнал еден гол во ремито 1-1 против Бугарија во првиот натпревар на репрезентацијата.[5] Шпанците биле елиминирани во четвртфиналето од домаќинот Англија по изведување на пенали.

Две години подоцна, Алфонсо бил повикан во составот на Шпанија за Светското првенство 1998, каде одиграл два натпревари.

Својот последен голем турнир со Шпанија, Алфонсо го имал на Европското првенство 2000. Тој ги одиграл сите натпревари за својата земја (три од нив бил стартер) на првенството во Белгија и Холандија и постигнал два гола, и двата во победата со 4-3 над СР Југославија во последното коло од групата, круцијална за Шпанија да остане на турнирот; откако шпанците губеле со 3-2, во 90-тата минута бил досуден пенал за нив кој во гол го претворил Гаиска Мендиета, а веднаш потоа на неколку секунди до крајот Алфонсо со спектакулерен гол, негов втор во натпреварот, ја води црвената фурија до победа од 4-3 и пласман во четвртфиналето.[6] Сепак, таму тие биле елиминирани од подоцнежниот шампион Франција со 1-2.

Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Шпанија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
9-9-1992 Сантандер Шпанија   1 – 0   Англија Пријателска -   73'
23-9-1992 Рига Латвија   0 – 0   Шпанија Квал. за СП 1994 -   71'
14-10-1992 Белфаст Северна Ирска   0 – 0   Шпанија Квал. за СП 1994 -   62'
16-12-1992 Севиља Шпанија   5 – 0   Латвија Квал. за СП 1994 1   53'
27-1-1993 Лас Палмас Шпанија   1 – 1   Мексико Пријателска -   46'
22-9-1993 Тирана Албанија   1 – 5   Шпанија Квал. за СП 1994 -   51'
6-9-1995 Гранада Шпанија   6 – 0   Кипар Квал. за Евро 1996 1   61'
20-9-1995 Мадрид Шпанија   2 – 1   Аргентина Пријателска -   46'
11-10-1995 Копенхаген Данска   1 – 1   Шпанија Квал. за Евро 1996 -   46'
15-11-1995 Елче Шпанија   3 – 0   Македонија Квал. за Евро 1996 -   46'
24-4-1996 Осло Норвешка   0 – 0   Шпанија Пријателска -   53'
9-6-1996 Лидс Шпанија   1 – 1   Бугарија Евро 1996 - Прва фаза 1   70'
15-6-1996 Лидс Франција   1 – 1   Шпанија Евро 1996 - Прва фаза -   83'
18-6-1996 Лидс Романија   1 – 2   Шпанија Евро 1996 - Прва фаза -   57'
22-6-1996 Лондон Шпанија   0 – 0 прод.
(2 – 4 пен.)
  Англија Евро 1996 - Четвртфинале -   46'   50'
4-9-1996 Тофтир Фарски Острови   2 – 6   Шпанија Квал. за СП 1998 3   59'
9-10-1996 Прага Чешка   0 – 0   Шпанија Квал. за СП 1998 -   72'
14-12-1996 Валенсија Шпанија   2 – 0   СР Југославија Квал. за СП 1998 -   62'
12-2-1997 Аликанте Шпанија   4 – 0   Малта Квал. за СП 1998 2
30-4-1997 Белград СР Југославија   1 – 1   Шпанија Квал. за СП 1998 -   69'   50'
8-6-1997 Ваљадолид Шпанија   1 – 0   Чешка Квал. за СП 1998 -
24-9-1997 Братислава Словачка   1 – 2   Шпанија Квал. за СП 1998 -   72'
19-11-1997 Палма де Мајорка Шпанија   1 – 1   Романија Пријателска -   69'
28-1-1998 Сен Дени Франција   1 – 0   Шпанија Пријателска -
25-3-1998 Виго Шпанија   4 – 0   Шведска Пријателска -   46'
3-6-1998 Сантандер Шпанија   4 – 1   Северна Ирска Пријателска -   46'
13-6-1998 Нант Шпанија   2 – 3   Нигерија СП 1998 - Прва фаза -   58' дет.
24-6-1998 Ленс Шпанија   6 – 1   Бугарија СП 1998 - Прва фаза -   65' дет.
5-9-1998 Лимасол Кипар   3 – 2   Шпанија Квал. за Евро 2000 -   38'
13-11-1999 Виго Шпанија   0 – 0   Бразил Пријателска -   85'
17-11-1999 Севиља Шпанија   0 – 2   Аргентина Пријателска -   22'
29-3-2000 Барселона Шпанија   2 – 0   Италија Пријателска 1   46'
3-6-2000 Гетеборг Шведска   1 – 1   Шпанија Пријателска -   64'
7-6-2000 Луксембург Луксембург   0 – 1   Шпанија Пријателска -
13-6-2000 Ротердам Шпанија   0 – 1   Норвешка Евро 2000 - Прва фаза -   72' дет.
18-6-2000 Амстердам Словенија   1 – 2   Шпанија Евро 2000 - Прва фаза -   71' дет.
21-6-2000 Бриж СР Југославија   3 – 4   Шпанија Евро 2000 - Прва фаза 2 дет.
25-6-2000 Бриж Шпанија   1 – 2   Франција Евро 2000 - Четвртфинале -   55' дет.
Вкупно Настапи 38 Голови 11

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  Реал МадридУреди

1994-1995
1992-1993
1993

  Реал БетисУреди

2004-2005

РепрезентативниУреди

1992

ПоединечниУреди

1998

НаводиУреди

  1. „En el espejo de Alfonso y Pier“ (шпански). Diario de Sevilla. 6 January 2013. Посетено на 2 October 2019.
  2. „El perfil: Alfonso Pérez Muñoz“ [The profile: Alfonso Pérez Muñoz] (шпански). Real Betis. 26 September 2016. Посетено на 2 October 2019.
  3. „El Barça cede a Alfonso al Marsella“ [Barça loan Alfonso to Marseille] (шпански). ABC. 8 January 2002. Посетено на 2 October 2019.
  4. La nueva etapa se abre con victoria (New era gets started with win); Mundo Deportivo, 10 September 1992 (in Spanish)
  5. Spain start with a point against Bulgaria; UEFA, 6 October 2003
  6. Spain survive in seven-goal classic; BBC Sport, 21 June 2000

Надворешни врскиУреди