< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

551 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 551. година пред новата ера, 551. од првиот милениум п.н.е., 51. од 6 век п.н.е. и втора од 550-тите п.н.е.

552 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар552 п.н.е.
DLI п.н.е.
Ab urbe condita202
Староегипетска ераXXVI династија, 113
- ФараонАмазис II, 19
Старогрчка ера57. олимпијада (победник
Асирски календар4199
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1144
Берберски календар399
Будистички календар−7
Бурмански календар−1189
Византиски календар4957–4958
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2145 или 2085
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2146 или 2086
Коптски календар−835 – −834
Етиопски календар−559 – −558
Еврејски календар3209–3210
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−495 – −494
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2549–2550
Холоценски календар9449
Ирански календар1173 п.п. – 1172 п.п.
Исламски календар1209 п.х. – 1208 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1782
Мингуо-календар2463 пред Р. Кина
民前2463年
Нанакшахи−2019
Тајландски сончев календар−9 – −8
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−425 или −806 или −1578
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−424 или −805 или −1577

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4957 и 4958 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4199 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3209 и 3210 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 202.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 551 година се протега во 2085 и 2086, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2145 и 2146 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 8 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1208 и 1207 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди

Родени

уреди

Откритија

уреди
  • ...