< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

574 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 574. година пред новата ера, 574. од првиот милениум п.н.е., 74. од 6 век п.н.е. и петта од 570-тите п.н.е.

575 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар575 п.н.е.
DLXXIV п.н.е.
Ab urbe condita179
Староегипетска ераXXVI династија, 90
- ФараонАприј, 15
Старогрчка ера511.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4176
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1167
Берберски календар376
Будистички календар−30
Бурмански календар−1212
Византиски календар4934–4935
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2122 или 2062
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2123 или 2063
Коптски календар−858 – −857
Етиопски календар−582 – −581
Еврејски календар3186–3187
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−518 – −517
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2526–2527
Холоценски календар9426
Ирански календар1196 п.п. – 1195 п.п.
Исламски календар1233 п.х. – 1232 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1759
Мингуо-календар2486 пред Р. Кина
民前2486年
Нанакшахи−2042
Тајландски сончев календар−32 – −31
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−448 или −829 или −1601
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−447 или −828 или −1600

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4934 и 4935 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4176 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3186 и 3187 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 179.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 574 година се протега во 2062 и 2063, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2122 и 2123 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 31 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1232 и 1231 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...