< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

509 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 509. година пред новата ера, 509. од првиот милениум п.н.е., 9. од 6 век п.н.е. и последна од 500-тите п.н.е.

510 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар510 п.н.е.
DIX п.н.е.
Ab urbe condita244
Староегипетска ераXXVII династија, 16
- ФараонДариј I, 12
Старогрчка ера67.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4241
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1102
Берберски календар441
Будистички календар35
Бурмански календар−1147
Византиски календар4999–5000
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2187 или 2127
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2188 или 2128
Коптски календар−793 – −792
Етиопски календар−517 – −516
Еврејски календар3251–3252
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−453 – −452
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2591–2592
Холоценски календар9491
Ирански календар1131 п.п. – 1130 п.п.
Исламски календар1166 п.х. – 1165 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1824
Мингуо-календар2421 пред Р. Кина
民前2421年
Нанакшахи−1977
Тајландски сончев календар33–34
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−383 или −764 или −1536
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−382 или −763 или −1535

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4999 и 5000 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4241 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3251 и 3252 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 244.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 509 година се протега во 2127 и 2128, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2187 и 2188 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 34. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1165 и 1164 исламска година пред хиџра.

510 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар510 п.н.е.
DIX п.н.е.
Ab urbe condita244
Староегипетска ераXXVII династија, 16
- ФараонДариј I, 12
Старогрчка ера67.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4241
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1102
Берберски календар441
Будистички календар35
Бурмански календар−1147
Византиски календар4999–5000
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2187 или 2127
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2188 или 2128
Коптски календар−793 – −792
Етиопски календар−517 – −516
Еврејски календар3251–3252
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−453 – −452
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2591–2592
Холоценски календар9491
Ирански календар1131 п.п. – 1130 п.п.
Исламски календар1166 п.х. – 1165 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1824
Мингуо-календар2421 пред Р. Кина
民前2421年
Нанакшахи−1977
Тајландски сончев календар33–34
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−383 или −764 или −1536
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−382 или −763 или −1535

509 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 509. година пред новата ера, 509. од првиот милениум п.н.е., 9. од 6 век п.н.е. и последна од 500-тите п.н.е.

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4999 и 5000 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4241 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3251 и 3252 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 244.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 509 година се протега во 2127 и 2128, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2187 и 2188 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 34. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1165 и 1164 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...