< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

580 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 580. година пред новата ера, 580. од првиот милениум п.н.е., 80. од 6 век п.н.е. и прва од 580-тите п.н.е.

581 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар581 п.н.е.
DLXXX п.н.е.
Ab urbe condita173
Староегипетска ераXXVI династија, 84
- ФараонАприј, 9
Старогрчка ера49.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4170
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1173
Берберски календар370
Будистички календар−36
Бурмански календар−1218
Византиски календар4928–4929
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2116 или 2056
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2117 или 2057
Коптски календар−864 – −863
Етиопски календар−588 – −587
Еврејски календар3180–3181
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−524 – −523
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2520–2521
Холоценски календар9420
Ирански календар1202 п.п. – 1201 п.п.
Исламски календар1239 п.х. – 1238 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1753
Мингуо-календар2492 пред Р. Кина
民前2492年
Нанакшахи−2048
Тајландски сончев календар−38 – −37
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−454 или −835 или −1607
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−453 или −834 или −1606

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4928 и 4929 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4170 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3180 и 3181 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 173.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 580 година се протега во 2056 и 2057, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2116 и 2117 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 37 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1238 и 1237 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...