< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

569 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 569. година пред новата ера, 569. од првиот милениум п.н.е., 69. од 6 век п.н.е. и последна од 560-тите п.н.е.

570 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар570 п.н.е.
DLXIX п.н.е.
Ab urbe condita184
Староегипетска ераXXVI династија, 95
- ФараонАмазис II, 1
Старогрчка ера52.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4181
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1162
Берберски календар381
Будистички календар−25
Бурмански календар−1207
Византиски календар4939–4940
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2127 или 2067
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2128 или 2068
Коптски календар−853 – −852
Етиопски календар−577 – −576
Еврејски календар3191–3192
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−513 – −512
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2531–2532
Холоценски календар9431
Ирански календар1191 п.п. – 1190 п.п.
Исламски календар1228 п.х. – 1227 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1764
Мингуо-календар2481 пред Р. Кина
民前2481年
Нанакшахи−2037
Тајландски сончев календар−27 – −26
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−443 или −824 или −1596
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−442 или −823 или −1595

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4939 и 4940 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4181 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3191 и 3192 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 184.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 569 година се протега во 2067 и 2068, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2127 и 2128 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 26 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1227 и 1226 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...