< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

585 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 585. година пред новата ера, 585. од првиот милениум п.н.е., 85. од 6 век п.н.е. и шеста од 580-тите п.н.е.

586 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар586 п.н.е.
DLXXXV п.н.е.
Ab urbe condita168
Староегипетска ераXXVI династија, 79
- ФараонАприј, 4
Старогрчка ера48.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4165
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1178
Берберски календар365
Будистички календар−41
Бурмански календар−1223
Византиски календар4923–4924
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2111 или 2051
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2112 или 2052
Коптски календар−869 – −868
Етиопски календар−593 – −592
Еврејски календар3175–3176
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−529 – −528
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2515–2516
Холоценски календар9415
Ирански календар1207 п.п. – 1206 п.п.
Исламски календар1244 п.х. – 1243 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1748
Мингуо-календар2497 пред Р. Кина
民前2497年
Нанакшахи−2053
Тајландски сончев календар−43 – −42
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−459 или −840 или −1612
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−458 или −839 или −1611

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4923 и 4924 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4165 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3175 и 3176 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 168.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 585 година се протега во 2051 и 2052, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2111 и 2112 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 42 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1243 и 1242 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...