< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

547 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 547. година пред новата ера, 547. од првиот милениум п.н.е., 47. од 6 век п.н.е. и осма од 540-тите п.н.е.

548 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар548 п.н.е.
DXLVII п.н.е.
Ab urbe condita206
Староегипетска ераXXVI династија, 117
- ФараонАмазис II, 23
Старогрчка ера58. олимпијада (победник
Асирски календар4203
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1140
Берберски календар403
Будистички календар−3
Бурмански календар−1185
Византиски календар4961–4962
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2149 или 2089
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2150 или 2090
Коптски календар−831 – −830
Етиопски календар−555 – −554
Еврејски календар3213–3214
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−491 – −490
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2553–2554
Холоценски календар9453
Ирански календар1169 п.п. – 1168 п.п.
Исламски календар1205 п.х. – 1204 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1786
Мингуо-календар2459 пред Р. Кина
民前2459年
Нанакшахи−2015
Тајландски сончев календар−5 – −4
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−421 или −802 или −1574
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−420 или −801 или −1573

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4961 и 4962 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4203 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3213 и 3214 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 206.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 547 година се протега во 2089 и 2090, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2149 и 2150 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 4 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1204 и 1203 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди