< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

594 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 594. година пред новата ера, 594. од првиот милениум п.н.е., 94. од 6 век п.н.е. и петта од 590-тите п.н.е.

595 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар595 п.н.е.
DXCIV п.н.е.
Ab urbe condita159
Староегипетска ераXXVI династија, 70
- ФараонПсаметих II, 1
Старогрчка ера46.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4156
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1187
Берберски календар356
Будистички календар−50
Бурмански календар−1232
Византиски календар4914–4915
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2102 или 2042
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2103 или 2043
Коптски календар−878 – −877
Етиопски календар−602 – −601
Еврејски календар3166–3167
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−538 – −537
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2506–2507
Холоценски календар9406
Ирански календар1216 п.п. – 1215 п.п.
Исламски календар1253 п.х. – 1252 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1739
Мингуо-календар2506 пред Р. Кина
民前2506年
Нанакшахи−2062
Тајландски сончев календар−52 – −51
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−468 или −849 или −1621
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−467 или −848 или −1620

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4914 и 4915 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4156 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3166 и 3167 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 159.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 594 година се протега во 2042 и 2043, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2102 и 2103 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 51 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1252 и 1251 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...