< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

535 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 535. година пред новата ера, 535. од првиот милениум п.н.е., 35. од 6 век п.н.е. и шеста од 530-тите п.н.е.

536 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар536 п.н.е.
DXXXV п.н.е.
Ab urbe condita218
Староегипетска ераXXVI династија, 129
- ФараонАмазис II, 35
Старогрчка ера611. олимпијада (победник
Асирски календар4215
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1128
Берберски календар415
Будистички календар9
Бурмански календар−1173
Византиски календар4973–4974
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2161 или 2101
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2162 или 2102
Коптски календар−819 – −818
Етиопски календар−543 – −542
Еврејски календар3225–3226
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−479 – −478
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2565–2566
Холоценски календар9465
Ирански календар1157 п.п. – 1156 п.п.
Исламски календар1193 п.х. – 1192 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1798
Мингуо-календар2447 пред Р. Кина
民前2447年
Нанакшахи−2003
Тајландски сончев календар7–8
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−409 или −790 или −1562
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−408 или −789 или −1561

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4973 и 4974 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4215 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3225 и 3226 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 218.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 535 година се протега во 2101 и 2102, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2161 и 2162 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 8. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1192 и 1191 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...