< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

559 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 559. година пред новата ера, 559. од првиот милениум п.н.е., 59. од 6 век п.н.е. и последна од 550-тите п.н.е.

560 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар560 п.н.е.
DLIX п.н.е.
Ab urbe condita194
Староегипетска ераXXVI династија, 105
- ФараонАмазис II, 11
Старогрчка ера55. олимпијада (победник
Асирски календар4191
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1152
Берберски календар391
Будистички календар−15
Бурмански календар−1197
Византиски календар4949–4950
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2137 или 2077
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2138 или 2078
Коптски календар−843 – −842
Етиопски календар−567 – −566
Еврејски календар3201–3202
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−503 – −502
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2541–2542
Холоценски календар9441
Ирански календар1181 п.п. – 1180 п.п.
Исламски календар1217 п.х. – 1216 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1774
Мингуо-календар2471 пред Р. Кина
民前2471年
Нанакшахи−2027
Тајландски сончев календар−17 – −16
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−433 или −814 или −1586
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−432 или −813 или −1585

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4949 и 4950 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4191 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3201 и 3202 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 194.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 559 година се протега во 2077 и 2078, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2137 и 2138 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 16 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1216 и 1215 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...