< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

542 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 542. година пред новата ера, 542. од првиот милениум п.н.е., 42. од 6 век п.н.е. и трета од 540-тите п.н.е.

543 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар543 п.н.е.
DXLII п.н.е.
Ab urbe condita211
Староегипетска ераXXVI династија, 122
- ФараонАмазис II, 28
Старогрчка ера59.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4208
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1135
Берберски календар408
Будистички календар2
Бурмански календар−1180
Византиски календар4966–4967
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2154 или 2094
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2155 или 2095
Коптски календар−826 – −825
Етиопски календар−550 – −549
Еврејски календар3218–3219
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−486 – −485
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2558–2559
Холоценски календар9458
Ирански календар1164 п.п. – 1163 п.п.
Исламски календар1200 п.х. – 1199 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1791
Мингуо-календар2454 пред Р. Кина
民前2454年
Нанакшахи−2010
Тајландски сончев календар0–1
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−416 или −797 или −1569
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−415 или −796 или −1568

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4966 и 4967 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4208 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3218 и 3219 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 211.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 542 година се протега во 2094 и 2095, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2154 и 2155 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1199 и 1198 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...