< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

562 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 562. година пред новата ера, 562. од првиот милениум п.н.е., 62. од 6 век п.н.е. и трета од 560-тите п.н.е.

563 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар563 п.н.е.
DLXII п.н.е.
Ab urbe condita191
Староегипетска ераXXVI династија, 102
- ФараонАмазис II, 8
Старогрчка ера54.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4188
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1155
Берберски календар388
Будистички календар−18
Бурмански календар−1200
Византиски календар4946–4947
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2134 или 2074
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2135 или 2075
Коптски календар−846 – −845
Етиопски календар−570 – −569
Еврејски календар3198–3199
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−506 – −505
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2538–2539
Холоценски календар9438
Ирански календар1184 п.п. – 1183 п.п.
Исламски календар1220 п.х. – 1219 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1771
Мингуо-календар2474 пред Р. Кина
民前2474年
Нанакшахи−2030
Тајландски сончев календар−20 – −19
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−436 или −817 или −1589
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−435 или −816 или −1588

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4946 и 4947 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4188 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3198 и 3199 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 191.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 562 година се протега во 2074 и 2075, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2134 и 2135 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 19 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1219 и 1218 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...