< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

561 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 561. година пред новата ера, 561. од првиот милениум п.н.е., 61. од 6 век п.н.е. и втора од 560-тите п.н.е.

562 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар562 п.н.е.
DLXI п.н.е.
Ab urbe condita192
Староегипетска ераXXVI династија, 103
- ФараонАмазис II, 9
Старогрчка ера54.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4189
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1154
Берберски календар389
Будистички календар−17
Бурмански календар−1199
Византиски календар4947–4948
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2135 или 2075
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2136 или 2076
Коптски календар−845 – −844
Етиопски календар−569 – −568
Еврејски календар3199–3200
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−505 – −504
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2539–2540
Холоценски календар9439
Ирански календар1183 п.п. – 1182 п.п.
Исламски календар1219 п.х. – 1218 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1772
Мингуо-календар2473 пред Р. Кина
民前2473年
Нанакшахи−2029
Тајландски сончев календар−19 – −18
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−435 или −816 или −1588
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−434 или −815 или −1587

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4947 и 4948 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4189 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3199 и 3200 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 192.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 561 година се протега во 2075 и 2076, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2135 и 2136 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 18 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1218 и 1217 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди